MMU KAAN için kritik Erdoğan-Edward görüşmesi

16.09.2023
A+
A-
MMU KAAN için kritik Erdoğan-Edward görüşmesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Prens Edward’ı kabul edecek. Görüşmede, KAAN uçağı başta olmak üzere Türkiye — Birleşik Krallık savunma sanayii ilişkileri ele alınacak.

Bloomberg’in haberine göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu ay içerisinde Edinburgh Dükü Prens Edward’ı kabul edecek. Görüşmede, Türkiye ile Birleşik Krallık arasındaki savunma sanayii ve ticaret iş birlikleri ele alınacak. Bu görüşme, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı James Cleverly’nin ziyaretinden hemen sonra gerçekleşecek ve Birleşik Krallık Kraliyet ailesinin bir üyesiyle yapılan nadir bir görüşmedir.

Milli Muharip Uçak KAAN’ın motoru masada

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından yürütülen Milli Muharip Uçak KAAN Programı’na, Birleşik Krallık merkezli BAE Systems şirketi de destek vermektedir. Ayrıca, Kale Grubu şirketi Kale Arge, KAAN için Rolls-Royce ile iş birliği yaparak bir motor geliştirmektedir.

Type 23 Firkateynleri

Bloomberg’e göre yetkililer, Türkiye’nin Kraliyet Donanması tarafından kullanılan üç adet Type 23 firkateyni satın alma konusunda ilgili olduğunu ifade etmiştir.

Türk savunma sanayii şu anda 4 adet İSTİF Sınıfı Firkateyn, 2 adet HİSAR Sınıfı Açık Deniz Karakol Gemisi ve 6 adet denizaltı inşa etmektedir. Ayrıca, 4 adet MİLGEM ADA Sınıfı Korvet tipi savaş gemisi Pakistan için, 2 adet ise Ukrayna için inşa edilmektedir.

Type-23
Type-23

Birleşik Krallık bakanı James Cleverly, Türkiye’yi ziyaret eden en üst düzey Birleşik Krallık bakanı olarak Mayıs ayında yeni hükümetin kurulmasından bu yana Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ile görüşmelerde bulunmuştur.

Haberlere göre; Cleverly, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile yaptığı görüşmelerde serbest ticaret anlaşmasının kapsamının genişletilmesi ve ikili ticaretin çeşitlendirilmesine yönelik ön hazırlıklar üzerinde durmuştur. Türkiye ile Birleşik Krallık arasındaki ticaretin 20 milyar dolara yaklaşan bir hacme ulaştığı da bildirilmiştir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.