BAYKAR, AKINCI ve TB2 SİHA’ları ihraç ettiği ülke sayısını açıkladı

16.09.2023
A+
A-
BAYKAR, AKINCI ve TB2 SİHA’ları ihraç ettiği ülke sayısını açıkladı

Türk savunma sanayiinde lider olan BAYKAR, Bayraktar TB2 ve AKINCI tipi silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) ihracatına hız kesmeden devam ediyor.

BAYKAR’ın Bayraktar TB2 SİHA ve AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) ihracatı için sözleşme imzaladığı ülke sayısı geçtiğimiz günlerde açıklandı. Edinilen bilgilere göre, BAYKAR üretimi SİHA platformları şu ana kadar 30’dan fazla ülkeye ihraç edilmiş durumda.

Şirket, Bayraktar TB2 SİHA’yı 31 ülkeye ve AKINCI TİHA’yı ise 8 ülkeye ihraç etmiştir. Böylelikle hem AKINCI hem de Bayraktar TB2 SİHA’larının ihraç edildiği toplam ülke sayısı 32’ye ulaşmıştır. Özetle BAYKAR’ın ihracat gerçekleştirdiği 7 ülke, hem Bayraktar TB2 SİHA’yı hem de AKINCI TİHA’yı edinmiştir. Bir ülke ise sadece AKINCI TİHA tedarikini sağlamak için sözleşme imzalamıştır.

Açık kaynaklara göre, Pakistan ve Azerbaycan, hem AKINCI TİHA hem de Bayraktar TB2 SİHA’larını kullanan ülkeler olarak bilinmektedir. Suudi Arabistan ise 3.1 milyar dolarlık bir anlaşma ile AKINCI TİHA’yı envanterine eklemek için hazırlık yapmaktadır. Katar, Polonya, Ukrayna, Somali, Mali, Fas, Kırgızistan, Türkmenistan ve Umman gibi ülkeler ise Bayraktar TB2 SİHA için sözleşme imzalayan ülkeler arasında yer almaktadır.

Milli mühimmatlar da SİHA’larla birlikte gönderiliyor

Ayrıca SİHA’ların yanı sıra milli mühimmatlar da ihraç edilmektedir. Roketsan tarafından geliştirilen MAM-L mühimmatı, 30’dan fazla ülkeye ihraç edilmiştir. İHA-230 Havadan Atılan Süpersonik Balistik Füze ise yakın zamanda AKINCI TİHA ile birlikte ihracat edilmiştir.

ASELSAN tarafından geliştirilen TOLUN Minyatür Bomba da AKINCI ile birlikte kısa süre önce ihracat başarısı elde etmiştir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.