MMU KAAN Fırlatma Koltuğu Testlerinde

27.09.2023
A+
A-
MMU KAAN Fırlatma Koltuğu Testlerinde

Milli Muharip Uçak KAAN ve HÜRJET ile ilgili son gelişmeler ve TUSAŞ’ın ihracata yönelik süreçleri hakkında konuşan TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, TEKNOFEST İzmir’de açıklamalarda bulundu.

Türk savunma ve havacılık sanayiinde önemli bir yere sahip olan Milli Muharip Uçak KAAN projesindeki güncel duruma ilişkin konuşan Kotil, KAAN savaş uçağının şu anda fırlatma koltuğu testlerinin yapıldığını belirtti.

Kotil, projenin sorunsuz ve hızlı bir şekilde ilerlediğini vurgulayarak KAAN’ın yerlilik oranına dikkat çekti. Uçağın motoru ve fırlatma koltuğunun yurt dışından temin edildiğini; ancak diğer parçaların, özellikle üretimi zor olan iniş takımlarının yerli olduğunu söyledi.

F4xcY-0XoAA0YgM

HÜRJET’ten 23. uçuş gerçekleştirildi

TUSAŞ Genel Müdürü Kotil, Türk havacılık tarihindeki önemli projelerden biri olan HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı hakkında da yeni bilgiler verdi.

Kotil, HÜRJET’in Nisan 2023’te ilk uçuşunu gerçekleştirdiğini ve şu anda 23. uçuşunu başarıyla tamamladığını söyledi.

Türk Hava Kuvvetleri için eğitim uçağı olarak ilk teslimatın 2025 yılında gerçekleştirileceğini ifade eden Kotil, HÜRJET’in teslimat sürecine değindi.

HURJET_TURKYILDIZLARI_FOTO2 (1)

ANKA ve AKSUNGUR SİHA’nın ihracat potansiyeli

TEKNOFEST İzmir’de konuşan Prof. Dr. Temel Kotil, ANKA ve AKSUNGUR SİHA’ların ihracat çalışmaları hakkında görüşlerini paylaştı.

TUSAŞ Genel Müdürü Kotil, yerli ve milli imkanlarla üretilen ANKA ve AKSUNGUR SİHA’ların çok iyi bir şekilde pazara girdiğini ve önemli bir gelir sağladığını belirtti. Özellikle AKSUNGUR’un Asya, Afrika ve Latin Amerika’da büyük başarı elde ettiğini söyledi.

Daha önce Kırgızistan, Angola ve Cezayir’e AKSUNGUR SİHA ihracatı gerçekleştirildiği resmi olarak duyurulmuştu.

AKSUNGUR SİHA

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.