Muvazzaf Asker Maaşı Ne Kadar?

31.05.2019
A+
A-
Muvazzaf Asker Maaşı Ne Kadar?

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) uzman çavuş, astsubay ve subay alınmaktadır ve bunlar muvazzaf asker olarak nitelendirilmektedir ancak bu meslekleri yapmak isteyenler genellikle muvazzaf asker maaşı ne kadar sorusunu sormaktadır. Başvurunun binlerle ifade edildiği muvazzaf askerler, Kara, Hava, Deniz Kuvvetleri ile Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde hizmet vermektedir. Muvazzaf askerlerin aldığı maaşlar, her yıl memur maaşlarına yapılan zamlarla birlikte artmaktadır. Yeni mezun olan teğmenler 4 bin 500 ile 4 bin 550 TL arasında maaş alırken, doğuda görev yapan subayların maaşları ise daha yüksektir. Görev alınan bölgenin durumu ya da hudut birliklerinin olup olmaması maaşların değişmesine neden olmaktadır. Uzman çavuşlar ise 3 bin 500 TL ile 4 bin 500 TL arasında maaş almaktadır.

Astsubay Maaşları Ne Kadar?

Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyesinde hizmet veren astsubaylara kıdemlerine göre maaş ödenmektedir. Bunların aldığı maaş ise genellikle 4 bin lira ile 5 bin lira arasındadır. Kıdem, tazminat, sınıf, aile, görev yeri gibi değişkenler sebebiyle maaşlarında artış olabilmektedir. Uzman çavuşların ise görev yerlerine, bekar, evli ve çocuklu olmalarına, kıdemine göre birbirinden farklı maaşları vardır. Uzman çavuş maaşları ortalama olarak 3 bin 500 TL ile 4 bin 500 TL arasındadır. Türk Silahlı Kuvvetleri, her yıl binlerce subay ve astsubay alımı yapmaktadır. Halk arasında da muvazzaf asker maaşı ne kadar sorusu sorulmaktadır.

Muvazzaf Askerlerin Maaşı Ne Zaman Artar?

Muvazzaf askerler, her yılın ilk ve altıncı aylarında zamlı maaş almaktadır. Zam oranları, memur maaşları ile belirlenmektedir. Devletin açıkladığı oran kadar zam alan muvazzaf askerler, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin tüm imkanlarından da yararlanmaktadır. Subay ve astsubay orduevleri muvazzaf askerlere özeldir. Kendileri ve aileleri orduevlerinden yararlanmaktadır. Ayrıca TSK’nın misafirhaneleri de muvazzaf askerlere açıktır. Muvazzaf asker maaşı ne kadar denildiğinde ise ortaya çıkan sonuç, meslekteki kıdemine göre farklı olduğudur. 20 yıl görev yapan bir kıdemli başçavuşun 4 bin 830 TL civarında maaş aldığı söylenebilmektedir. Muvazzaf askerlerden üsteğmenin maaşı 4 bin 300 TL, yüzbaşının maaşı 4 bin 500 TL, binbaşının maaşı 4 bin 700 TL, yarbayın maaşı 5 bin 600 TL ve albayın maaşı 6 bin 400 TL civarındadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. aslancpt dedi ki:

  Güzel bir miktar, öğrenmem iyi oldu. Teşekkürler.

 2. Murat Temel dedi ki:

  Sorularımın tüm karşılıklarını aldım sağolun

 3. Serkan ÖRÜÇ dedi ki:

  Aradığım makaleyi buldum sonunda, çok teşekkürler.

 4. Bekir Özmızrak dedi ki:

  Günümüz şartlarında iyi sayılabilecek bir maaş olduğunu söylemekte fayda var. Eğer işi gerçekten ve severek yapıyorsanız bu miktar sizi ve hayatınızı olumlu yönde etkileyecektir.