Norveç Donanması NSM Gemisavar Füzesi İçin KONGSBERG’den Yeni Sipariş

10.09.2023
A+
A-
Norveç Donanması NSM Gemisavar Füzesi İçin KONGSBERG’den Yeni Sipariş

KONGSBERG, Norveç Donanması’ndan yeni bir NSM Gemisavar Füzesi siparişi aldı. Bu siparişin toplam değeri ise 45.5 milyon ABD Doları olarak belirlendi.

Norveç merkezli KONGSBERG şirketi, Norveç Savunma Malzeme Ajansı (FMA) ile birlikte Norveç Donanması için devam eden Deniz Taarruz Füzesi (NSM) tedariki için ek bir sözleşme imzaladığını duyurdu.

Ek sözleşmenin toplam değeri 487 milyon Norveç Kronu (45.5 milyon ABD Doları) olduğu belirtilse de, füzelerin adet sayısı açıklanmadı. Bununla birlikte, anlaşmanın tahmini olarak 20 ila 30 adet arasında NSM Füzesi tedarikini içerdiği düşünülmektedir.

Deniz Taarruz Füzesi (NSM), uzun menzilli ve hassas bir saldırı silahı olup, düşman gemilerini 100 deniz milinden daha uzak mesafelerde araştırır ve imha eder. NSM, INS, GPS ve arazi referanslı navigasyon sistemleri ve görüntüleyici arayıcı başlık (IIR) gibi özelliklere sahiptir.

Bu füzeye, gövde tasarımı ve yüksek itki/ağırlık oranı sayesinde iyi bir manevra kabiliyeti kazandırılmıştır. NSM, birçok gemisavar füze gibi deniz yüzeyine yakın seyir özelliğine sahip olup, gelişmiş terminal manevralarıyla düşman hava savunmasından kaçma yeteneğine sahiptir. Aynı zamanda, arayıcı başlığın Otonom Hedef Tanıma (ATR) özelliği sayesinde, su üzerinde veya karada doğru hedefleri tespit edebilir, tanıyabilir ve vurabilir.

Hollanda, Aralık 2022’de NSM Füzesi’nin 11. ve en son müşterisi olarak katılarak Norveç, Polonya, Malezya, Almanya, Amerika Birleşik Devletleri (ABD Donanması ve USMC), Romanya, Kanada, Avustralya, İspanya ve İngiltere donanmalarına katılan diğer ülkeler arasına katıldı.

TEKNİK VERİLER

  • Hız: 0,7 – 0,9 Mach
  • Ağırlık: 407 kg (897 lbs)
  • Uzunluk: 3,96 m (156 inç)
  • Çoklu görev: Deniz ve kara hedefleri
  • Menzil: >100 nm (Yaklaşık 200 km)

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.