Polonya ve Birleşik Krallık CAMM-MR Füzesi İçin İş Birliği Yapacak

10.09.2023
A+
A-
Polonya ve Birleşik Krallık CAMM-MR Füzesi İçin İş Birliği Yapacak

MBDA UK ve PGZ, CAMM-MR isimli orta menzilli hava savunma füzesinin geliştirilmesi konusunda bir anlaşma imzaladılar.

Yeni füze olan CAMM-MR, düşük maliyetli bir şekilde üretilecek ve 100 kilometreye kadar olan orta menzilde kara ve deniz tabanlı hava savunma ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanacak.

CAMM-MR füzesinin orta menzil ile uzun menzil arasında köprü görevi göreceği düşünülüyor, çünkü hava savunmada 70 kilometreden sonraki mesafeler uzun menzil olarak kabul edilmektedir. Türkiye’de de Roketsan tarafından geliştirilen SİPER Projesi kapsamında SİPER Ürün-1 Füzesi 100 kilometre menzile sahiptir.

PGZ (Polonya Savunma Şirketleri konsorsiyumu) ve MBDA arasındaki niyet mektubu, Birleşik Krallık ve Polonya hükümetlerinin Birleşik Krallık-Polonya 2030 Stratejik Ortaklığı’nın bir parçası olarak, gelecekteki ortak bir füzenin geliştirilmesine yönelik ilerleme kaydetmeyi kabul etmelerinden sonra imzalandı.

CAMM-ER/MBDA UK

Yeni CAMM-MR füze konsepti, Polonya Milli Savunma Bakanlığı’nın bir sözleşmesi kapsamında oluşturuldu. Bu füze, MIECZNIK sınıfı firkateyn ve PILICA+/NAREW/WISLA kara tabanlı hava savunma sistemleri programlarının entegre hava ve füze savunma (IAMD) kabiliyetlerini tamamlamak için CAMM ve CAMM-ER füzeleri (sırasıyla 25 km ve 45 km menzile sahipler) ile birlikte kullanılacak.

CAMM Füze Ailesi

Süpersonik hızlarda uçabilen CAMM füzeleri, modern hava tehditlerini etkili bir şekilde ortadan kaldırma yeteneği sunar. Bunlar arasında radar kesiti düşük savaş uçakları ve yüksek hızlı füzeler de bulunur.

CAMM ailesindeki süpersonik füzeler, gelişmiş aktif radar tarama sistemleri ile donatılmış olup, her türlü hava koşulunda en küçük, en hızlı ve radar kesiti düşük hedefleri tespit etme yeteneğine sahiptir.

CAMM ve CAMM-ER füzelerini kullanan hava savunma sistemleri, silahlı kuvvetlere insanlı ve insansız hava araçları, hassas güdümlü mühimmatlar, seyir füzeleri ve düşük radar kesitine (RCS) sahip hedefler gibi gelişmiş hava tehditlerine karşı üstün bir koruma sağlayabilir.


Bu iş birliği anlaşması, Polonya ve Birleşik Krallık’ın savunma alanındaki stratejik ortaklıklarını güçlendirmeye yönelik bir adımdır. CAMM-MR füzesinin orta menzilli hava savunmada önemli bir rol oynaması beklenmektedir. Bu anlaşma ile birlikte her iki ülkenin de savunma teknolojisindeki gelişmeleri güçlendirmesi hedeflenmektedir. CAMM füze ailesi, ileri teknolojik özellikleri ile dikkat çekmektedir ve gelecekteki hava savunma sistemleri için önemli bir seçenek olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.