Polis Alımında Diş Şartları

18.09.2019
A+
A-
Polis Alımında Diş Şartları

Polislik Alımında Diş Şartları

Emniyet Genel Müdürlüğü kadrosunda tüm iç güvenliğin sağlanmasından sorumlu olan ve iç kolluk kuvveti olarak yer alan polis memurları, günümüzde en çok alımların yapıldığı memuriyetten bir diğeridir. Bu açıdan da yılda on milyonlarca kişi tarafından başvuru yapılarak kolluk kuvvetleri arasına girmek için adaylar birbiriyle hem spor sınavında hem de mülakat sınavında yarışmaktadır. Elbette polislik için bu sınavların dışında birtakım sağlık koşullarını sağlamak da zorunludur. Hem erkekler hem de kadınlar için geçerli olan ve EGM Sağlık Şartları Yönetmeliği olarak yer alan yönetmelik hükümleri doğrultusunda birtakım şartlar sıralanmaktadır.

5 Diş Eksikliği Polisliğe Engel

Her ne sebeple olursa olsun kişinin ağız yapısında 5 ve üzeri diş eksikliği varsa polis memuru olamaz. Bu en güncel yönetmelik gereğince bu şekilde verilmektedir. Bunun için herhangi bir diş tedavisinin başlanması da kesinlikle dikkate alınmaksızın adayın elenmesindeki en büyük neden olarak karşımıza çıkar.

Polislik Alımında Diş Şartları

Çene İlerilik Ve Geriliklerine Yönelik Hüküm

Yine aynı yönetmelik uyarınca adayların çenelerinin ileri ve geri olmalarına yol açan her türlü türlü diş ve diş eti deformasyonu polis memuru olmaya engel teşkil etmektedir. Ancak eğer hali hazırda tedavisine devam edilen bir diş sağlığı tedavi süreci bulunmakta ise bu kesinlikle polis memuru olmaya engel teşkil etmez.

Tüm bu hükümlerin yanı sıra aynı zamanda tam teşekküllü bir hastaneden alınacak sağlık raporu ile diş sağlığının tam ve sağlam olduğunun da ispat edilmesi gerekir. Aksi takdirde kesinlikle yönetmelik hükmünce kişinin polis memurluğuna kabul edilmesi söz konusu olmayacaktır. Tümüyle bu noktalar dikkate alınarak değerlendirildiği zaman ortada duran en temel özellikleriyle güncel yönetmeliği bulunmaktadır.

Diş sağlığı sürecine yönelik olarak anomali veya kronik rahatsızlıkları bulunan kişilerin de polis memurluğuna kabul edilmeleri mümkün olmamaktadır. Bu en güncel EGM Sağlık Şartları Yönetmeliğinden yola çıkılarak yukarıda sayılan hususlar boyunca kimlerin polis memuru olacağı da anlaşılmaktadır. 2016 yılında getirilen bu yeni yönetmelik maddeleri 2017 yılında da aynen geçerliliğini korumuştur. 2018 yılı yönetmelik konusunda ne tür değişiklikler yapılacağı ya da yapılmayacağı ise henüz belli değildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Yusuf ŞAKAR dedi ki:

    Polislik ile ilgili bunu bilmiyordum öğrenmem iyi oldu teşekkürler güzel bir makale olmuş elinize sağlık.