Hamilelik- Gebelik Polisliğe Engel Mi

19.09.2019
A+
A-
Hamilelik- Gebelik Polisliğe Engel Mi

Polisler ağır koşullarda çalışan emniyet görevlileridir ama sosyal açıdan da devletin sağladığı bir çok imkandan yararlanırlar. Bu da polislik mesleğini giderek daha cazip hale getirmektedir. Türkiye’de çok uzun yıllardan beri kadınlar polislik mesleğini yapabilmektedir. Kadın polisler de erkek polisler ile aynı koşullarda yükselerek meslekte ilerleyebilir.

 

Polislik Öğrenciliği ve Hamilelik

Polis Meslek Okulu ve Polis Akademisi polis yetiştiren okullardır. Adayların bu okullara girebilmek için ruhsal, fiziksel ve ahlaki açıdan yeterli görülmeleri ve istenilen şartları taşımaları gerekmektedir. Kadın adaylara başvuru sırasında hamilelik durumlarının olup olmadığı sorulur. Gebeliğin başında ki adaylar bazen anlaşılmayacağını düşünerek bu durumu saklayabilir. Okula başlansa bile hamilelik durumu tespit edilenlerin gebelik bitene kadar öğrenciliklerine son verilir.

Hamilelik- Gebelik Polisliğe Engel Mi

Sağlık Taraması

Kadın polis adayları öğrenciliğe alınmak için genel sağlık taramasından geçirilir. Hamilelik durumu varsa mutlaka bu tespit edilir. Bu bakımdan hamile adayların baştan bu durumu belirtmelerinde fayda vardır. Elbette mesleği polislik olan kadınlar da anne olma hakkına sahiptir ama bu işi mesleğe başladıktan sonraya ertelemeleri gerekir. Çünkü polislik öğrenciliği sırasında hamile olanlar okula alınmaz.

Polis okulu yoğun aktivite gerektiren hamile bir kadın ve bebeği için tehlike oluşturabilecek bir eğitim yeridir. Bu bakımdan aslen bu kuralla korunan anne ve bebeğidir. Polislik okuluna başvuracak adaylara hamilelik planlarını ertelemeleri önerilir. Çünkü tüm polisler, sağlık taramasında hamileler için risk teşkil eden tıbbi film çekimi gibi işlemlerden geçer. Ayrıca kan testi de yapıldığından bir haftalık gebe olunsa dahi bu durum tespit edilir. Elbette gebe olduğunun henüz farkına varmamış kadın adaylar vardır. Bu bakımdan okula başvurmadan önce evli adayların mutlaka kendi kendilerine gebelik testi yapmaları önerilir.

Anne olmak bir kadın için çok mutlu bir olaydır ama hamileliğin zaten kendi başına birçok sorunu vardır. Bazı hamilelikler ise normalden çok daha zorlayıcı olabilir. Bedeni aşırı zorlayıcı hareketler düşüğe neden olabilir. Ayrıca gebeyken uzun mesafe koşuların, ağır antrenmanların ve diğer polislik eğitimlerinin sağlıklı bir şekilde yapılamayacağı gerçektir. Polislik okulunun bu kuralı görüldüğü üzere bir zorunluluktur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.