Polis Maaşları Ne Kadar?

04.10.2019
A+
A-
Polis Maaşları Ne Kadar?

Emniyet personelleri Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) bünyesinde Türkiye genelinde binlerce polis memuru görev yapmaktadır. Polislerimiz sınıflarına göre çalışmış olduğu bölgeye göre aldıkları ücretlerde değişiklik gözlenmektedir. Ocak ayında alınan zammın ardından memurlarımız temmuz ayında ise ikinci zammı aldı. Peki polis maaşları ne kadar?

Polis maaşları neye göre belirleniyor ?

İlk olarak polis memuru olmak isteyen adaylar çeşitli şartlar dâhilinde çeşitli alımlara (PMYO, POMEM, PAEM) başvuru yapar ve kazandıkları takdirde gerekli eğitimi aldıktan sonra göreve başlar. Polislerin maaşlarını etkileyen en temel faktörlerin başında ise hangi eğitim merkezlerinden mezun oldukları ve hangi mezuniyet derecesi ile polis memuru olduklarıdır.

Polis Meslek Yüksek Okulu öğrencileri, Polis Amirleri Eğitim Merkezi ve Polis Meslek Eğitim merkezlerinden mezun olan aday öğrenciler düz polis memuru statüsünde yani rütbesiz polis memuru sayılırlar. Ancak kendi aralarında maaş farkları bulunmaktadır. POMEM mezunu düz mezunlar PMYO’ya kıyasla biraz daha fazla maaş almaktadırlar. Bunun en temel nedeni ise eğitim gören polis adaylarının farklı eğitim seviyesinde almasıdır.

PAEMDE ise eğitim gören polis adayları mezun olduktan sonra komiser yardımcısı rütbesiyle göreve başlamaktadır. Doğal olarak da maaş konusunda düz polis memurundan daha yüksek maaş almaktadır.

Peki Polis Özel Harekat polisleri aynı maaşı mı alır ?

seferberlik

Polis Özel Harekat nedir, kimdir ?

Terör örgütlerinin şehir içi veya kırsal bölgedeki eylemlerini engellemek gerçekleştirilen eylemlerin faillerini etkisiz hale getirmek veya yakalamak uçak, gemi, tren, bina gibi kapalı
alanlardaki rehin alınan kişi veya kişileri kurtarmak, yüksek tehdit altında bulunan devlet büyüklerinin güvenliğini sağlamak amacıyla kurulmuştur. 1982 yılında Asayiş Dairesi Başkanlığı bünyesinde merkezde “Özel Hareket Şube Müdürlüğü” ve Ankara, İstanbul, İzmir illerinde ise “Özel Harekât Grup Amirlikleri” şeklinde teşkilatlandırılmıştır.

Polis Özel Harekat polisinin maaşı ne kadar ?

polis maaşları ne kadar

Polis Özel Harekat polislerinin maaşları yaklaşık olarak 8/1 derece ve kademesinde bulunanlara yaklaşık 5.200 TL Ön Lisans 9/2 kadro derecesinde bulunanlar 5.100 TL, lise mezunu ve 11/1 kadro derecesinde bulunanlara ise 5.000 TL verilmektedir. Bu alınan maaşlar ise ek olarak terör tazminatı, aile ve çocuk yardımı gibi ek tazminatlarla 6.000 TL’yi bulmaktadır. Bu maaşlar ortalama olarak 6 ayda bir değişiklik göstermektedir Polis memurları da devlet memuru olarak sayıldığından 6 ayda bir maaşlarına zam yapılmaktadır.

Güncel polis maaşları ne kadar ?

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu ve Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş, 5. Dönem Toplu Sözleşmesine dair, “Zam oranları konusunda memur sendikalarının daha yüksek talepleri oldu. Hükümetin en son teklif ettiği 2020’de yüzde 4+4, 2021’de yüzde 3+3 nihai olarak kabul edildi.” dedi. Ayrıca bu yılın temmuz aralık döneminde enflasyon farkı %5i aşarsa aradaki fark ocak ayındaki memur maaşlarına yansıyacak

Peki polis maaşları bu durumda ne kadar olacak ?

Polis memuru maaşı şuanda 4823 TL (8/1 unvan derecesi) iken 2020 yılından itibaren ise 332 TL zam ile beraber 5155 TL olması beklenmektedir, kıdem yılı ve rütbelerde ise değişim göstermektedir. 3/1 unvan ve derecesine sahip olan baş komiser ise ocak ayında 5896 TL maaş alacaklardır.

Polis memurları ne zaman emekli olur ve ne kadar emekli maaşı alırlar ?

Polis memurları emekli olmak için kamuda erkeklerde belirtilen çalışma süresi Erkek Polis Memurlarında 25 yıl Bayan polis memurlarında ise 20 yıl olarak belirlenmiştir.

Peki hizmet süresini doldurmuş Polis memuru ne kadar emekli maaşı alır ?

Hizmet süresini tamamlamış olan Polis Memurları 2019 Ocak ayı verilerine dayanarak 3.035 TL emekli maaşı almaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.