Polis Özel Harekât Maaşı 2023

13.03.2023
A+
A-
Polis Özel Harekât Maaşı 2023

Polis özel harekât birimi özellikle zorlu görevlerde ve gerçekleştirilecek olan operasyonlarda en iyi şekilde görevini yerine getirmesi için özel eğitime tabi tutulmaktadır. Son derece zorlu eğitim şartlarını tamamlaması beklenen polis özel harekât sonrasında ise başarısına göre de farklı alanlarda değerlendirilmektedir.

Polis özel harekât maaşı 2023 yılı itibari ile biraz daha artış göstermiştir. Normal polis memuruna nazaran biraz daha fazla maaşa sahip olan özel hareket polislerinin oldukça zor görevleri üstlenmesi ise bunun en temel sebebidir.

Polis özel hareket görevleri son derece geniş olmak ile beraber oldukça zorlayıcı olan görevlerdir. Genel olarak PÖH denildiğinde her ne kadar terör ile mücadele akla gelse de pek çok farklı alanda görev yapmaktadır. Kent içindeki asayişi ve güvenliğin elde edilmesi aşamasında yapılacak olan baskın operasyonlarında devlet adamlarının korunmasına kadar geniş bir görev listesi bulunur.

Polis özel harekât maaşları görev alanına ve kişinin kıdemine göre farklılık göstermektedir. Bu anlamda ise sabit bir maaştan bahsedilmemesi gerekir. Kişinin görev alanları, üstlendikleri görev şehirleri ve buna benzer birçok detay maaş konusunda etkili olmak ile beraber kişinin öğrenim durumunda alınan maaş üzerinde etki sağlamaktadır.

Polis özel harekât ile ilgili olarak adaylık şartlarına uygun olunması sonrasında yapılacak olan mülakatların da başarı ile tamamlanması gerekir. Bunun yanı sıra da alınacak olan görevlerde başarının elde edilmesi için ise mutlaka 15 ay süren zorlu eğitimi başarı ile tamamlamış olması gerekir.

Tüm bunların sonrasında alınan eğitimde elde edilen başarıya göre farklı branşlarda görevlendirilir. Terör bölgelerinde görev alacak olan polis özel hareket ise 3 haftalık bir eğitimden de geçirilir. Tüm bu zorlu eğitimlerin sonrasında ise maaş belirlemesi belli oranda elde edilir. Tim isimleri ve alınan başarılar maaşı etkilememek ile beraber kıdem artışı maaşı da olumlu oranda etkilemektedir.

PÖH Maaşı

Polis özel hareket maaşı 2023 yılı itibari ile artış göstermek ile beraber alınan eğitim doğrultusunda görev yerleri de maaşı etkileyen etkendir. Her bir polis hem kıdemine hem de almış olduğu eğitimlere göre maaş olmaktadır.

2022 yılı enflasyon oranları duyurulması ile birlikte ise eski polis memurların %16,47 oranında zam geldi. Ülkemizde yeni yıl 2023’te memur ve emekli zammının %30 olduğunu söylendi. Buna göre 13.747 TL olan polis memuru (8/1) maaşı yeni zamla birlikte 18 bin 235 TL oldu. 15 bin 815 TL olan başkomiser (3/1) maaşları ise 2023’te 20 bin 559 TL’ye yükseldi. 2022 polis memur maaşı tablosu şu şekildeydi:

  • Yeni başlayan polis maaşı 2022: 13.125,00 TL
  • Polis özel harekat (PÖH) maaşı 2022: 13.215,00 TL – 14.829,00 TL
  • Komiser maaşı 2022: 14.155,00 TL – 15.935,00 TL
  • Yunus polis maaşı 2022: 13.125,00 TL – 13.950,00 TL
  • Sivil polis maaşı 2022: 13.125,00 TL – 13.950,00 TL
  • Kadın polis maaşı 2022: 13.125,00 TL – 13.950,00 TL
  • Trafik polis maaşı 2022: 13.125,00 TL – 13.950,00 TL

PÖH maaşı artışında kıdem ve eğitim önemli bir faktör olmak ile beraber elde edilen başarılar ya da Tim isimleri ise maaş anlamında bir artışa neden olmamaktadır.

PÖH maaşı genel olarak iki kısımda ele alınmaktadır. Direk olarak bağlanmış olan maaş kişinin sabit aldığı maaş olarak ifade edilebilmektedir. Bunun yanı sıra alınan maaşa ek olarak alınan da tazminatlar bulunmaktadır. Özellikle doğu ve de güneydoğu illerinden görev alan polis özel harekât diğer illere nazaran daha yüksek bir tazminattan yararlanmaktadır. Bu aşamada ise sabit alınan maaşa artı olarak tazminatın eklenmesi ise beraber hesaplama tamamlanmış olmaktadır.

Polis özel harekât maaşları devlet memurlarında olduğu gibi yılda iki kere zam almaktadır. İlk zam ocak ayı ile beraber alınırken diğer zam ise temmuz ayında alınmaktadır. Enflasyon farkı ise alınacak olan zamda önemli bir etken olarak yer alır.

PÖH Nasıl Olunur?

Polis özel hareket içinde görevlendirilmek için adaylık şartlarının her birine uygun olunması gerekmektedir. Polis özel harekât adaylık ile ilgili olarak gerekli şartların yerine getirilmesi ile birlikte başvuru yapılabilir. Akabinde PÖH olabilmek için gerekli olan eğitimlere hak kazanabilmek için mülakatları da başarılı bir şekilde geçmek gerekir.

Polis özel hareket görevleri son derece zorlu olmak ile beraber eğitimleri bunun daha zoruna dayanabilecek şekilde verilmektedir. Polis özel hareket ile ilgili olarak adaylık için uygun olunması ve mülakatın geçilmesi sonrasında 15 ay sürecek olan eğitiminde başarı ile tamamlanması gerekir.

15 ay sürecek olan eğitim son derece zorlu olmak ile beraber sadece fiziki değil psikolojik olarak da dayanıklılığın ölçüldüğü işlemleri sunar. 15 ay süren eğitimin tamamlanması akabinde kişi eğitim başarına göre farklı branşlarda görevlendirilir. Terör bölgelerinde görev alacak olan PÖH için ise 3 hafta sürecek olan bir başka eğitimde sunulmaktadır.

Polis özel harekât olunması ile beraber eğitimler her daim sürmektedir. Görevlerin başarılı şekilde tamamlanması için kişinin her daim göreve hazır olması gerekir. Bu aşama da ise alınan eğitimlerin yanı sıra tekrarlanan eğitimler oldukça önemlidir. Sürekli olarak formda olunması gerekir.

Terör eylemlerinin yanı sıra rehine kurtarma ya da operasyonlarda görev alma gibi son derece zorlu görevleri üstlenen polis özel harekât aynı zamanda ihtiyaca göre devlet adamlarının da korunmasında görev üstlenmektedir.

Normal polis memurlarının gerçekleştirmesi son derece zor olan görevleri kolaylıkla tamamlayabilen polis özel harekât ayrıca uzun süre kırsal alanlarda dahi hayatta kalabilme yeteneğine sahiptir.

Polis özel hareket maaşları ise bu denli zor görevleri üstelenmesine başlı olarak normal polis memurlarına nazaran oldukça yüksektir. Maaşın yanı sıra polis özel harekât ile ilgili olarak alınan tazminatlarda maaşa eklenerek hesaplanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.