Polonya’ya yeni Bayraktar TB2 S/İHA teslimatı

09.10.2023
A+
A-
Polonya’ya yeni Bayraktar TB2 S/İHA teslimatı

Türk yapımı milli S/İHA’ların talebi, birçok ülkeden gelmeye devam ediyor ve teslimatlar da aralıksız bir şekilde sürüyor.

Mayıs 2021’de Türkiye ile Polonya arasında imzalanan anlaşma gereği, 3. sistem Bayraktar TB2 S/İHA’nın teslimatı gerçekleştirildi.

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak, X sosyal medya platformu üzerinden yaptığı paylaşımda, “Polonya’nın güvenliğini arttırıyoruz. Daha fazla Bayraktar S/İHA’sı Mirosławiec’teki 12’inci İnsansız Hava Aracı Üssü’nde halihazırda test ediliyor. Bugün üçüncü insansız hava aracı setinin teslimini tamamladık!” ifadelerini kullandı.

Polonya Savunma Bakanlığı, Mayıs 2021’de imzalanan anlaşma gereği, BAYKAR’a 4 sistem Bayraktar TB2 S/İHA sistemi (24 hava aracı) sipariş verdi. İlk 2 sistem S/İHA ve beraberindeki sistemler, 2023 yılı içerisinde Polonya’ya teslim edildi.

Bayraktar TB2 S/İHA, Suriye, Libya, Karabağ ve Ukrayna gibi birçok yerde başarılı görevler gerçekleştirerek adını tüm dünyaya duyurdu. Avrupa Birliği ve NATO ülkeleri dahil olmak üzere dünyanın farklı bölgelerinden büyük ilgi görmekte.

Polonya, ordusunu modernize etmeye yönelik kapsamlı bir çalışma yürütüyor ve bu çerçevede Bayraktar TB2’ye olan ilgisi de hızla artıyor.

Mayıs 2021’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Polonya Cumhurbaşkanı Duda, Bayraktar TB2 S/İHA’ların tedariki için bir anlaşma imzaladı. Bu sayede Polonya, Bayraktar TB2’yi tedarik eden ilk AB ve NATO üyesi ülke olma unvanını kazandı.

İmzalanan anlaşma gereği, Polonya Savunma Bakanlığı BAYKAR’a 4 sistem Bayraktar TB2 S/İHA sistemi (24 hava aracı) sipariş etti.

Polonya’nın ihtiyaçlarına uygun olarak üretilecek olan Bayraktar TB2 S/İHA’lar, Roketsan yapımı MAM-C ve MAM-L Mini Akıllı Mühimmatları taşıyacak.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.