Pratt & Whitney, 6. Nesil Savaş Uçağı İçin Yeni Nesil Motor Tasarımını Tamamladı

19.11.2023
A+
A-
Pratt & Whitney, 6. Nesil Savaş Uçağı İçin Yeni Nesil Motor Tasarımını Tamamladı

ABD, 6. Nesil Savaş Uçağı çalışmalarıyla büyük bir ilerleme kaydediyor.

Pratt & Whitney, ABD tarafından desteklenen Yeni Nesil Hava Üstünlüğü (NGAD) programı kapsamında üretilecek ve F-22’lerin yerini alması beklenen 6. nesil savaş uçağında kullanılacak motorun dijital ve kavramsal tasarım aşamasını tamamladı. Şirket, ayrıca hâlihazırda 5. nesil F-35 uçaklarında kullanılan F-135 motorunun da üreticisidir ve NGAD için motor geliştirme görevini üstlenmiştir.

Bu proje kapsamında, uzun ömür, yakıt verimliliği, güç ve ısı yönetimi gibi alanlarda üstün özelliklere sahip bir motorun geliştirilmesi hedeflenmektedir. Bu özellikler, gelecekte karşılaşılacak zorlu koşullarda hava üstünlüğü sağlamak için 6. nesil savaş uçağında önem taşıyacaktır.

Bir süreç takip edildi ve şirketin basın birimi tarafından yapılan açıklamaya göre “NGAP projesini sahiplenen Pratt & Whitney, projenin baştan sona kavramsal tasarım aşamasını başarıyla tamamladı” ifadelerine yer verildi.

Şirketin 6. Nesil Programları birimi yöneticisi Peter Sommerkorn, “Hava Kuvvetleri ve Yaşam Döngüsü Yönetim Merkezi ile iş birliği yaparak yeni nesil savaş uçağında kullanılacak kritik itki sistemlerini geliştirmeye devam edeceklerini” belirtti. Ek olarak, “Başkanın NGAP için 595 milyon dolar bütçe talebi kongre tarafından destekleniyor. Bu bütçe, prototip aşamasını ve endüstriyel temeli desteklemeyi sağlayacak” dedi.

Pratt & Whitney ayrıca, hükümet destekleri dışında araştırma-geliştirme, ileri endüstriyel imalat ve sürdürülebilirlik alanlarına yatırımlar yaptığını belirtti. Şirketin ABD Hava Kuvvetleri’nin hava üstünlüğünü destekleme ve NGAD ailesindeki sistemlere güç verme konusunda kararlı oldukları ifade edildi.

Proje, ABD’nin ulusal savunma ve havacılık endüstrisi için büyük bir adımı temsil etmektedir. Bu girişim, ABD’nin savunma sisteminin güçlendirilmesine yönelik önemli bir adımdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.