Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’dan nükleer silah uyarısı

20.11.2023
A+
A-
Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’dan nükleer silah uyarısı

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, bölgesel nükleer silah rekabetiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Fidan, bölgedeki nükleer silah rekabetinin olası sonuçlarına vurgu yaptı.

Konuyla ilgili olarak Bakan Fidan tarafından yapılan açıklamada, “Fidan tarafından yapılan açıklamada, “İsrail’in nükleer silah sahibi olması nükleer silahla ilgili yarışı artıracaktır. Bölgemiz, ya tamamen nükleer silahlardan arındırılmalı ya da diğer ülkeler de bu konuda kendilerini daha güvende hissetmek için adım atmak zorunda kalacak.” ifadelerine yer verildi.

Öte yandan Hakan Fidan’ın MİT Başkanı olduğu dönemde 2021 yılında yayınlanan bir raporda, nükleere ilaveten hipersonik füzelere de vurgu yapılmıştı. Bahsi geçen raporda, “Klasik tehditlerin yanı sıra bu tehditlerin evrilmesi ve değişmesiyle yeni tehdit alanları da ortaya çıkmaktadır.

Örneğin hızlanan hipersonik füze denemeleri, gelişen siber teknoloji, uzayda yaşanan rekabet, siber saldırılar, sanal gerçekliğin beraberinde getirdiği yeni risk alanları ve aşırı sağ hareketler 2021 ‘de öne çıkmıştır.” ifadelerine yer verilmişti.

Nükleer Balistik Füze Ateşleyen Bir Denizaltı

Editörden Not: Nükleer Silah Nedir?

Esasında nükleer silahlar, nükleer reaksiyonlardan kaynaklanan patlama gücüne sahip harp başlıklarıdır. Bu harp başlıkları; balistik füzeler, seyir füzeleri veya klasik bombalar tarafından taşınabilirler. Nükleer silahlar, nükleer füzyon veya fisyon reaksiyonlarından enerji üretirler ve bu enerji, patlama sırasında serbest bırakılır.

Şu anda uluslararası ilişkiler politikasında öne çıkan bir konu olan nükleer silahlar, bir ülkenin askeri, ekonomik, politik ve kültürel açıdan gelişmiş bir “süper güç” olup olmadığını belirlemede kritik bir rol oynar. Bu tür silahların kullanımı, hem ulusal güvenlik hem de uluslararası istikrar açısından büyük bir endişe kaynağıdır.

İlk nükleer silah, 1945 yılında ABD tarafından Japonya’nın Hiroşima ve Nagazaki şehirlerine atıldı, bu olaylar yaklaşık 200.000 sivil ve askeri personelin ölümüne neden oldu. Bu tür silahların kullanımı dünya genelinde büyük bir endişe yaratmış ve uluslararası toplumun dikkatini çekmiştir.

Halihazırda dünya genelindeki askeri ve diplomatik denge için ABD, Çin ve Rusya’ya ait nükleer balistik füze ve seyir füzesi taşıma kapasitesine sahip denizaltıların büyük öneme sahip olduğu değerlendirilmektedir. Bu tür donanımların sahip olduğu potansiyel tehlikeler, uluslararası ilişkilerdeki dengeleri de büyük ölçüde etkilemektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.