İran, yeni insansız hava aracı Shaed-147’yi tanıttı

21.11.2023
A+
A-
İran, yeni insansız hava aracı Shaed-147’yi tanıttı

İran’ın yeni insansız hava aracı Shaed-147 tanıtıldı. İran dini lideri Ali Hameney, Ashura Havacılık Uzay Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde düzenlenen etkinlikte İran savunma sanayii tarafından üretilen ürünleri inceledi. Bu ürünler arasında dikkat çeken Shaed-147 yüksek irtifa-uzun dayanıklılık (HALE) insansız hava aracı sistemi de bulunuyor. İran yetkilileri, Shaed-147’nin 26 metre kanat açıklığına sahip olduğunu ve 60 bin feet (yaklaşık 18300 metre) irtifada görev yapabildiğini açıkladılar. Ayrıca bu insansız hava aracının uzun saatler havada kalabildiği ifade edildi.

İran dini lideri Ali Hameney’in etkinlikte incelediği Shaed-147, önemli bir detayı da barındırıyor. İranlı yetkililer tarafından belirtilen marifetlere göre bu hava aracı 1 adet turboprop motordan güç almakta ve çeşitli elektro optik gözetleme sistemleri ile Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) gibi farklı sensörleri taşıyabilmektedir. Ayrıca, bu hava aracı İran’ın Sentetik Açıklıklı Radarının entegre edildiği ilk insansız hava aracı olma özelliğini taşıyor. Bu durum da İran’ın teknoloji alanındaki ilerleyişini gözler önüne sermektedir. Ayrıca Shaed-147’nin kötü hava koşulları ve bulut üstü irtifalarda dahi yüksek çözünürlüklü görüntüler verebildiği belirtilmiş ve uydu iletişim anteni (SatCom) ile uydu üzerinden de kontrol edilebildiği aktarılmıştır.

İran’da bölgesel gerilimlerin artmasıyla birlikte savunma sanayine daha fazla yatırım yapılıyor. Bu bağlamda Shaed-147’nin tanıtılması, ülkenin ileri seviye insansız hava aracı sistemlerine yatırım yaptığının bir göstergesi olarak değerlendiriliyor. Bu gelişmeler İran’ın teknoloji ve savunma sanayindeki hızlı ilerleyişine ışık tutmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.