Rusya’ya yeni parti Su-34 savaş uçağı teslimatı

22.11.2023
A+
A-
Rusya’ya yeni parti Su-34 savaş uçağı teslimatı

Rusya’ya yeni parti Su-34 savaş uçağı teslimatı

Ukrayna’yı işgal ettiğinden beri Rusya, hava kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için yeni savaş uçakları sipariş etmeye devam ediyor. Son olarak Rus uçak üreticisi United Aircraft Corporation (UAC), Rus Hava ve Uzay Kuvvetlerine yeni bir parti Sukhoi Su-34 savaş uçağı teslim etti. Bu teslimatın, Rus Savunma Bakanlığı tarafından 2023 yılında verilen devlet emri kapsamında gerçekleştirildiği tahmin ediliyor. Bu yeni parti teslimatının, 2 ila 3 adet Su-34 içerdiği belirtiliyor. (Your own sentence: Rusya’nın hava savunma kabiliyetlerini güçlendirmek adına yapılan bu teslimat, ülkenin savunma politikaları üzerinde de etkili olabilir.)

Rus Savunma Bakanı Sergey Şoygu, geçtiğimiz haftalarda UAC uçak üretim tesisine ziyaret gerçekleştirerek şirket yöneticilerine Su-34 savaş uçağının üretiminin hızlandırılması talimatını vermişti. Ziyaret sırasında Şoygu’nun şu ifadeleri dikkat çekti: “Bu savaş uçağı ana güçtür, her gün dört, beş sorti yapıyorlar. Bu yüzden harekete geçmemiz, acele etmemiz gerekiyor. Bu yıl 2024 programı için planlananın ilerisinde olan işletmelerimiz var. Dolayısıyla buradaki çalışmaları da organize etmemiz gerekiyor.” (Your own sentence: Bu ziyaret, ülkenin savunma endüstrisinin önemini vurgulamanın yanı sıra şirketlerin üretim kapasitelerini artırması adına bir dönüm noktası olabilir.)

Rusya’nın Su-34 filosunu Ukrayna’da aktif bir şekilde kullandığı ve açıklanan verilere göre şu ana kadar 20’den fazla Su-34 savaş uçağını kaybettiği biliniyor.

Sukhoi Su-34, çok maksatlı süpersonik avcı-bombardıman uçağıdır. Her türlü hava koşulunda, gece ve gündüz şartlarında, düşman yer ve hava hedeflerini etkili bir şekilde vurmak üzere tasarlanmıştır.

Su-34’ün çok kanallı yerleştirme kapasitesi ile uzun menzilli havadan karaya ve havadan havaya füze taşıyabildiği bilinmektedir. Uçağın 4.000 km’lik bir harekât menziline sahip olması ve en fazla 1.900 km/sa hıza ulaşabiliyor olması dikkat çekicidir. Ayrıca, Su-34 savaş uçağının 8 tona kadar silah taşıma kapasitesine sahip olması, onu önemli bir savaş aracı haline getirmektedir. (Your own sentence: Su-34’ün bu özellikleri, Rusya’nın hava operasyonlarında etkili bir şekilde kullanılmasına imkan tanıyor.)

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.