Psikiyatriye Giden Bekçi Olabilir mi?

14.06.2019
A+
A-
Psikiyatriye Giden Bekçi Olabilir mi?

Türkiye’nin 81 vilayetinde görev yapacak olan çarşı ve mahalle bekçileri için başvuru yapılırken psikiyatriye giden bekçi olabilir mi sorusun cevabı sürekli olarak araştırılmaktadır. Daha önce psikiyatride tedavi görmüş olan bekçi adaylarının başvuru öncesinde bu sorunun cevabını sorgulaması doğaldır ve sorunun cevabının da doğru v enet olarak verilmesi gereklidir. Bekçi adaylarında aranan şartlardan birisi ruh sağlığı ile ilgilidir. Özellikle psikiyatri, ruh sağlığı ve hastalıkları ile psikolojik durum ve yazılan psikolojik ilaçlar bu anlamda önemlidir. Bekçi adaylarının kronik psikiyatri hasta olmaması gereklidir. Ayrıca sürekli olarak ilaç tedavisi görmek zorunda olan kişilerin de bekçi olmaları söz konusu Değildir. Bekçilerin psikolojik olarak sağlam olması gereklidir. Ruh sağlığı geçmişlerinde intihar girişimi, hafif ve orta derecede konuşma bozuklukları ile kişilik bozukluklarının olmaması gereklidir. Bunlardan birinin olması durumunda bekçi olunması mümkün değildir. Ancak Son iki yılın belirtisiz ve tedavisiz geçirilmesi, adayın psikiyatrik yönden sağlam olduğunu göstermektedir.

Psikiyatri Tedavisi Görmüş Olan Neden Bekçi Olamaz?

Psikiyatri tedavisi görmüş ve halen görmekte olanların bekçi olamamalarının nedeni, olaylar karşısında aşırı tepki verebilme olasılıklarıdır. Psikiyatri hastalarının olaylar karşısında sakin bir tavır sergilemesi zor olarak düşünülse de psikiyatri ilaçlarını kullanan kişilerin de tepkilerinin yavaş olacağı düşünülmektedir. Bu nedenle psikiyatriye giden bekçi olabilir mi denildiğinde genel olarak hayır denilmekle birlikte istisnai durumların olduğu da göz ardı edilmemelidir. Onikofaji yani tırnak yeme, trikotilomani yani saç, kirpik, kaş ve benzeri yolma eylemlerinin olması durumunda bekçi ayları detaylı bir değerlendirmeye tabi tutulmaktadır. Bunu yanı sıra self mutilasyon yani kişinin kendine zarar verme girişimi, yıkıcı davranışlar, dürtü kontrol ve davranış bozukluğu da bekçi olmaya engel teşkil etmektedir. Bir başka engel olan durumlar ise narsizm, obsesifkompulsif, histrionik, bağımlı ve çekingen kişiliktir.

Hangi Psikiyatri Hastaları Bekçi Olamaz?

Psikiyatri tedavisi görmüş bazı kişilerin bekçi olmaları mümkün değildir. Depresyon, anksiyete tedavisi görenler, obsesif kompulsif ve ilişkili bozukluklarla ilgili tedavi altına alınanlar, travma ve stresör ile ilişkili bozukluklar yaşamış olanlar, disosiyasyon bozuklukları ile bedensel belirti ve ilişkili bozuklukları geçirmiş olanlar, uyum, hiperaktivite bozukluğu ve dikkat eksikliği olanlar, yeme bozuklukları, uyku bozuklukları ve cinsel işlev bozuklukları ile ilgili tedavi geçirenler, psikiyatriye giden bekçi olabilir mi sorusuna “evet” cevabı verilenler arasındadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Thend dedi ki:

    Neyse ki gitmedik 🙂

  2. tosun dedi ki:

    cinsel işlev bozuklukları ile ilgili tedavi geçirenler ne alaka onu anlamadım :d

  3. Ahmet Hamdi dedi ki:

    Neden olamasın ki? Psikiyatri tedavisi görenler idareci oluyor, yönetici oluyor. Yani burada tam olarak ölçü nedir, bir başka yazıda da o konuda bilgi verir misiniz?