Bekçilerin Resmi Tatili Var mı?

12.06.2019
A+
A-
Bekçilerin Resmi Tatili Var mı?

Çarşı ve mahalle bekçileri ile ilgili cevabı öğrenilmek istenen sorulardan birisi, bekçilerin resmi tatili var mı şeklindedir. Çalışma şartları ve çalışma şekilleri de sorulan sorulardan bazılarıdır. Çarşı ve mahalle bekçileri, “Çarşı ve Mahalle Bekçisi Çalışma Yönetmeliği”ne göre hizmet vermektedir. Çarşı ve mahalle bekçileri genellikle güneşin battığı saatte mesaiye başlamakta, güneş doğana kadar da çalışmalarını devam ettirmektedir. Güneşin batışıyla doğuşuna göre çalışma saatlerinin değişmesi mümkündür ancak genel olarak bekçilerin mesaisi akşam 18:00 sabah 6:00 arasındadır. Çarşı ve mahalle bekçilerinin mesai saatleri, bağlı oldukları mülki amir tarafından değiştirilebilmektedir. Bekçilerin çalışma saatleri valiliklerce iki aylık olarak belirlenmektedir. Olağanüstü durumlarda çalışma saatlerinin değiştirilebilmesi mümkündür. Böyle durumda gündüz çalışan bekçilerin ek ödeme almaları söz konusudur.

Bekçiler Haftada Kaç Gün Çalışır?

Çarşı ve mahalle bekçileri haftada 6 gün çalışmakta, bir gün ise dinlenmektedir. Ancak bu durum tüm bekçiler için aynı değildir. Çarşı ve mahalle bekçilerinin çalışma sistemleri görev yaptığı kente göre değişebilmektedir. Bekçilere araç verilmemekte, yaya olarak görev yapması beklenmektedir. Dış görev yılın her mevsiminde olabilir. Dolayısıyla bu şartlarda çalışabilecek kişilerin bekçi olması beklenmektedir. Bekçilerin resmi tatili var mı denildiğinde ise böyle bir tatilin olmadığı bilinmelidir. Resmi tatiller bekçilerin haftalık izinlerine denk geldiğinde tatil yapabilmektedir. Aksi halde bekçilerde resmi tatillerde çalışma zorunluluğunun bulunduğu unutulmamalıdır. Çarşı ve mahalle bekçisinin 15 yıla kadar hizmeti varsa 20 yıl, 15 yıldan fazla hizmeti varsa 30 gün yıllık izin hakkı bulunmaktadır. Mazeret izinlerinde ise mesleki amirin mütalaası alınmalıdır. İzni alınmasının ardından vali ve kaymakamlarca verilecek mazeret izinlerinin bir yılda 10 güne geçmesi durumumda yıllık izne mahsup edilmektedir.

Bekçiler Kaç Yaşına Kadar Çalışır?

Emniyet Teşkilatı Kanunundaki 61’inci maddede, bekçi ve bekçi adaylarının haftada bir gün dinlenme izninin olduğu ifade edilmektedir. Üstün başarı gösteren bekçiler takdirname ile onurlandırılır. Hayatını tehlikeye atacak şekilde üstün başarı gösteren bekçiler ise yılda en çok üç defa aylık maaşları tutarı kadar ikramiye alabilmektedir. Takdirnamelerle ikramiyeler, İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelikteki usuller uyarınca mesleki amirin teklifinin yanı sıra vali ya da kaymakamın onayı ile verilmektedir. Çarşı ve mahalle bekçileri 60 yaşına kadar çalışırken, bekçilerin resmi tatili var mı denildiğinde özel bir izin konusunun olmadığı bilinmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. tosun dedi ki:

  Haftada 1 gün dinlenme izni oldugu icin caydırıcı benim için

 2. Gokhan BOZKURT dedi ki:

  Yararlı Bir Makele Olmus Elinize Saglık

 3. Gokhan BOZKURT dedi ki:

  Uzman Cavuslarında Tatili Varmı ?

  1. Şenol dedi ki:

   Bence vardiya sistemi gibi olsa daha iyi olurdu resmi tatillerde izni olması iyi olurdu Ramazan ve Kurban Bayramı tatili kesinlikle olması lazım bu yüzden başvuru yapılmaz

   1. admin dedi ki:

    Mahalle aralarını kimler yoklayacak tatil günlerinde? 🙂

 4. kazim sumerkan dedi ki:

  Bilgilendirme için teşekkürler

 5. Salim dedi ki:

  Daha fazla tatil olmalı bence, hak ediyorlar.

 6. Furkan Dikyol dedi ki:

  Onlarda insan onlarında tatil hakkı var bazı arkadaşlar öyle düşünmüyor.

 7. Ramazan Turung dedi ki:

  1 gün dinlenmek bence az yorucu bir iş en az 2 gün dinlenmeleri gerek sonuna kadar hak ediyorlar.

 8. Alper dedi ki:

  Sonuçta bunlarda insan ve bunlarda çalışıyor, haftada 2 gün tatil verilmesi uygun olurdu.

 9. Abdullah Yakar dedi ki:

  Her işte olduğu gibi bekçilikte tatilleri hak ediyor bence her insan yorulup dinlenmek ister