Bekçilerin Eğitim Süresi Kaç Aydır?

11.06.2019
A+
A-
Bekçilerin Eğitim Süresi Kaç Aydır?

Çarşı ve mahalle bekçisi olmak için belli bir süre eğitim alındığı bilinmektedir ve adaylar, bekçilerin eğitim süresi kaç aydır sorusunun cevabını araştırır. Bekçilik Yasasının 10’uncu maddesinde bu süre net olarak belirtilmiştir. Kanuna göre bekçilerin eğitim süresinin 3 aydan fazla olması söz konusu değildir. Adayların okula yerleşme tarihi ise polis akademisi tarafından ilan edilmektedir. Bekçilik kanunu 10’uncu maddede, kursların süresinin 3 aydan fazla olamayacağı, bekçilerin meslek içi eğitim ve yetişme esaslarının yanı sıra kursların açılma dönemlerinin, kursların yerlerinin, süresinin, kursa katılan bekçi adaylarına verilmesi gereken yolluk ve yevmiyelerin, genel hükümler esasları çerçevesinde İçişleri Bakanlığı tarafından düzenlenecek yönetmelikle belirtileceği ifade edilmektedir.

Bekçilik Eğitimi Nasıl Yapılır?

Çarşı ve mahalle bekçi adaylarının eğitimleri; mesleki, mevzuat ve silah bilgisi olarak verilmektedir. Bekçi adayları öncelikle teorik olarak gördükleri dersleri sonrasında uygulamalı olarak görmektedir. Bekçi adaylarının silah eğitimleri Özel Harekat Polisleri tarafından verilmektedir. Bu eğitim genel olarak bekçi adayının kullanılacağı silahla verilmektedir. Çarşı ve mahalle bekçi adaylarına silah eğitimlerinde sütre gerisi, 10 metreden atış ve 5 metreden atış yaptırılmaktadır. Adaylar uzun namlu silah eğitimi de almaktadır. Adaylara çarşı ve mahalle bekçiliğini tanıtmanın yanı sıra mesleğin temel disiplin kuralları da öğretilmektedir. Bekçilerin eğitim süresi kaç aydır denildiğinde 3 aydan fazla olamayacağı belirtilmişse de adaylık süresinin 2 yıl olduğu da bilinmelidir. Bu süre içinde açılacak kursu iyi derece ile bitirenler, valilik tarafından asaleten atanmaktadır. Kursta başarısız olanların ilişikleri ise kesilmektedir.

Bekçilik Eğitimi Nerede Yapılır?

Çarşı ve mahalle bekçileri alımı polis akademisine devredilmiştir ve eğitimler de polis akademisinde yapılmaktadır. Eğitim sadece Ankara ile sınırlı değildir ancak öne çıkan Ankara Gölbaşı Polis Eğitim Merkezidir. Ayrıca polis akademisine bağlı olarak başka illerde de okullar vardır. Bekçi adayları buralarda da eğitim görmektedir. Eğitime giderken hava koşullarına bağlı olarak silah mont, siyah ya da lacivert olması şartıyla eşofman takımı ve spor ayakkabısı, mavi ya da siyah renkli terlik, siyah çorap, iç çamaşırı, pijama takımı, şampuan, banyo sabunu, el sabunu, banyo havlusu, el havlusu ve tıraş malzemeleri götürülmelidir. Kış ayına denk geldiğinde ise sınıfta giyilebilecek koyu renk elbise, uçun pijama götürülmelidir. Bekçilerin eğitim süresi kaç aydır sorusu sorulurken eğitimde giyilmesi gereken giyeceklerin de unutulmaması gereklidir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. bulents dedi ki:

  Kutsal ancak bir o kadar da zor bir görev.Hem eğitim hem sonrası için tüm adaylara kolaylıklar dilerim

 2. Fatih Şanlı dedi ki:

  Mahallemde bekçi olarak çalışanları görüyorum. Ne kadar güzel üniformalarını giyiyorlar geziyorlar. Bende bekçi olmak istiyorum. İnşallah nasip olur bizede.

 3. Salim dedi ki:

  Her sene eğitimler değişiyor ve ona göre de kılavuzlar hazırlanıyor. Bence eğitimlerin başına ciddi isimler getirilmeli ki işlerini layığıyla yapsınlar.

 4. Abdullah Yakar dedi ki:

  3 ay’da öğretilecek bilgileri çok iyi çalışmaları gerekli sonuçta güvenlik sağlıyorlar