Renk Körlüğü Uzman Çavuş Olmaya Engel mi

10.03.2019
A+
A-
Renk Körlüğü Uzman Çavuş Olmaya Engel mi

Renk Körlüğü Uzman Çavuş Olmaya Engel mi

Askerlik yapmak veya uzman çavuş olmak için renk körlüğü engel midir? Askerlik alımlarında yapılan muayene ve testler sahilinde, renk körlüğü de değerlendirilmektedir. Asker, polis, bekçi gibi güvenlik birimi personeli olmak için göz sağlığının önemi büyüktür. Dolayısıyla görme işlevlerinin tam ve sağlıklı olduğu kontrol edilmektedir.

Renk körlüğü testi yapılarak, askerliğe engel bir durum olup- olmadığı belirlenmektedir. Uzman çavuş olmak için renk körlüğü bir engeldir.

Renk Körlüğü Testi

Uzman çavuş olmak isteyen adaylar için renk körlüğü testi yapılmaktadır. Renk körlüğü, askeri personel olmak için bir engel olarak TSK tarafından belirlenen mevzuatlarla belirlenmiştir. Renk körlüğü sorununun herhangi bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak renk körü lensleri kullanılarak, ideal görüş açısı sağlanabilmektedir.

Renk körlüğü; doğadaki renklerin algılanmaması olarak tanımlanmaktadır. Göz retinasında koni hücrelerinin bulunmaması durumu, renk körlüğü olarak tanımlanmaktadır. Ya da koni hücrelerinin eksik olması durumu da renk körlüğü olarak nitelendirilir.

Renk körlüğü çeşitleri ise şu şekildedir;

 • Tam renk körlüğü
 • Kırmızı renk körlüğü
 • Mavi renk körlüğü
 • Yeşil renk körlüğü
 • Monokromatik renk körlüğü

Renk Körleri Sözleşmeli Askeri Personel Olabilir mi?

Renk körleri, uzman erbaşlığa alınmamaktadır. Üstelik sadece askerlikte değil, polislik ve bekçilik alımlarında da renk körlüğü sorunu olan kişiler alınmamaktadır. Güvenlik nedeniyle ve herhangi bir sorun oluşmaması için renk körlüğü testinden geçemeyen kişiler, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesine dahil edilmemektedirler.

Askerlik başvuruları için de renk körlüğü kabul edilmemektedir. Uzman er ve erbaş olmak için de renk körlüğü engel teşkil etmektedir. Askerlik muayenesinde, ön sağlık incelemelerinde yapılan renk körlüğü testleri, adayların askerliğe alınmasını engellemektedir.

Diskromatopsi adı verilen renk körlüğü, 1986 yılında belirlenen Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği esaslarına göre belirlenmiştir. Sağlıklı yapıya sahip olanlar ve çeşitli sağlık sorunları, hastalıkları veya bedensel sorunları bulunan kişilerin, hangi oranda ve hangi askeri bilimlere alınabileceği belirtilmiştir.

Sağlamlar, arıza dilimine girenler, vücut gelişimlerine göre değerlendirilenlerin tamamı, TSK mevzuatlarında belirlenmiş olup, renk körliğünün hiçbir askeri birime alınmadığı belirtilmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 17 YORUM
 1. Baki dedi ki:

  Bizleri insan yerine dahi koyan yok kader deyip geçemem insan kaderini aramalı kaderin Üstünde de bir kader vardır göklerden gelen bir karar vardır

  1. ADANALI YUSUF dedi ki:

   Gardas renk korleri pasa pasa askerlik yapiyor niyeyse ne komanda ne subay ne polis vs olamiyor ha bide soyle bir konu var ben birusu polis taniyom ayyaş hapçı vs yada sirf parasi icin bu isleri yapani ama binlerce renk koru ve gercekten vatana hizmet etmek isteyen gardeslerimiz her turlu iste renk korlugu sebebiyle magdur oluyor.Göremeyen kisi yuzde 40 i geçince magdur oluyor renk koru kisi huzde yuz goremese bile hiçbir haktan yararlanamiyor ayni rengi bizde gorüyoz normal insandan farkimiz yok ama onlara gore de engelliden farkimis yok icimdeki vatan sevgisini öldüren bi alin yazisi bu ve devletimiz ya engelli saymali ya da normal saymali eskiden askeriyede yabanci devletler kulelere vs renk koru kisiler yerlestirirmis ki onlar farkli bi durum yada renk sezip dusmani farkli açıdan gorebilmek icin ama günümüzde ne olmak isterseniz hep engel hep engel inanin askeriyedeki cogu kisiden daha ince seyleri kolaylikla farkedebilir renk koru kisiler ehliyet alabilen renk koru neden alabiliyor tutturmus salagin biri bi tane baloncukga renkleri koymus oku diyor ya bu dupe duz kusa yuzemedigi icin aptal muamelesi yapmaya benzer renk korunun farkli avantajlari yokmuda her yerde kapi disari ediliyoz karsima cikan herkesle yarismaya hazirim iddaliyim renk korlugunün asamayacagi tek engel o baloncuktur.Koskoca gelecegimizi küçücük baloncuga sığdıran zihniyetler utansin…

   1. Bekir dedi ki:

    Peki meslekte olupta yeniden saglık testinde renk körlülügü çıkarsa sözleşme yenilemeye engel mi

    1. admin dedi ki:

     Renk körlüğü genelde doğuştan oluşur harici olarak hastalık sonucu da oluşabilir. Eğer meslekte iseniz sıkıntı olmaz.

    2. admin dedi ki:

     Renk körlüğü genelde doğuştan oluşur harici olarak hastalık sonucu da oluşabilir. Eğer meslekte iseniz sıkıntı olmaz

 2. SEFA YÜCEL dedi ki:

  3. deva uzman erbaşlık sınavını kazandım, 1 kere Bekçilik. Artık heyet raporundan RENK KÖRÜ nden elenmekten bıktım……Gerçekten yazıklar olsun benım gibi hayallerinin peşinden giden çok insan var çok. Hep sonumuz Hüsran artık bunun ile ilgili bir yasa gelsin bıktım gerçekten bıktım. yazıklar olsun

  1. alpagu dedi ki:

   öyle lakin bir çok kurumda renk körlüğü engel maalesef

  2. Yusuf güvenYa dedi ki:

   Ya ben askerlik yaptım ama bir sıkıntı çıkmadı ama uzmanlığa girecektim orada renk körlüğü cikti

 3. Emre dedi ki:

  Kimse kusura bakmasın öyle boktan bi dava yok ne yani renk körüyüz diye yaşamayalım hayaleerimiz olmasın mı neye dayanraktan böyle saçma bir düzen aptalca bir kural koyabiliyorlar arkadaşaleında dedigi gibi benim bu üçünçü girişim her aşamayı her sorunu sınavı aşıyorum son aşama renk körlügünden eleniyorum haa ben şuna eminim her şartta her koşulda o saglam diye aldıkları adaylarla her alanda her konuda atışabilir yarışabilrim madem öyle bunun gibi bi aşamada gerçekleştirsinler sonrasında kim iyiyse onu alsınlar en azından adaletli olur bu nedir arkadaş ya bezdim usandım ne yapalım eylem mi yapalım çatılara mı çıkalım meclis önünde kendimizi yakalım böyle mi bizim varlığımızı anlayacaklar ya ayıpp ayıpp tek kelime ile yazıklar olsun HAKKIM ZERRE MİKTARINA KADAR HARAM ZIKKIM OLSUN İKİ CİHANDADA HAKKIM HELAL DEGİL BU İŞLE İLGİLENEN VE BİZLERİ GÖRMEZDEN GELEN İNSANLARA HAKKIM HELAL DEGİLLLL..

  1. Ilker dedi ki:

   Madem meslek olarak engel bize askerlikte yaptırmayın kardeşim o zaman. Benim çocukluğumdan beri hayalim asker yada polis olmak. Böyle saçma bir şeyden hayalimizi gerçekleştiremezsek o zaman askerlikte yapmak istemiyorum kardeşim ben. Napalim mafya mi olalım, kötü işlere mi el atalım? Önceki yorumlarda bir arkadaşında dedii gibi alınan asker yada polislerden her konuda çok çok iyi olduğuma eminim. Adalet nerde?

 4. Halil dedi ki:

  Arkadaşlar ben uzman erbaşlık icin mülakata girdim her türlü rengi olduğu gibi görüyorum sadece o saçma baloncuk testin 8 tane sinden 2 tanesini okuyamadım diye elendim yazıklar olsun diyorum renk körü olan insanlar normal hayatta olduğu gibi görüyor her şeyi bunu bakan soylu kaldırmalı bize yardım edin bakanım hakkımız yeniyor delikanlı hızlı çevik insanlarız bize hastanede köpek muamelesi yapıyorlar

  1. Onur dedi ki:

   Kardeşim diskromotopsi 8af1 tanısı kondu bana sabada öylemiydi

 5. Onur 10UR dedi ki:

  Kardeşlerim bu kanun kaldırılacağı yok en iyisi bizler bu kanunun devreye girmesi için canlı haber yapan tv ıstagramdan facebooktan twiterden tivit mesaj atalım tekrar gündeme sokalım

 6. Ali bahar dedi ki:

  Ben askere giderken kimse bende renk körlüğü varmı diye bakmadı şemdinli de 10ay sınırın sıfır noktasında gece gündüz görev yaptık.uzman çavuşluk için renk körlüğünden elendim.askerdede silah taşıyodum uzmanlıktada taşıycaktım bunun ne farkı var anlamıyorum ben hakkımı helal etmıyorum -20derecede kim için görev yaptık madem renk köründen asker olmuyodu…

  1. Fevzi dedi ki:

   1 defa renk körlüğünden elenen birisi tekrar rapor almaya giderse sistemde renk körü olduğu görülür mü?

   1. admin dedi ki:

    Evet sistemde gözükür.

 7. Bekir dedi ki:

  Peki meslekte olupta yeniden saglık testinde renk körlülügü çıkarsa sözleşme yenilemeye engel mi