Komando Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir

10.03.2019
A+
A-
Komando Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir

Komando Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir

Komando nasıl olunur? Komando olmak için neler gereklidir? 2019 yılı ve düzenlenen askerlik mevzuatlarında göre komando olmak için neler yapmak gereklidir. Komando olmak için fiziksel yeterlilik ve sağlık koşullarının tam şekilde ve sorunsuz olması gereklidir. Peki, komando olmak için başvuru gereklilikleri nelerdir?

Komanda Olmak İçin Gerekenler

Askerlik başvurusunda, müracaat edilen askerlik şubesine talepte bulunulmalıdır. Şube tarafından iletilen formda yer alan ‘’Komanda Olmak İstiyorum’’ ibaresinin işaretlenmesi gereklidir. Sonrasında ise sağlık muayenesi ve çeşitli testler yapılarak, komando gerekliliklerine göre değerlendirme yapılır.

Fiziksel yeterlilik sınavlarında mekik çekmek, koşu ve şınav gibi uygulamalar ile test yapılır. Ayrıca psikolojik ve fizyolojik sağlık testi yapılır. Başarılı olan adaylar, askerliklerini komando olarak yapabilirler.

Komando Olmak İçin Fiziksel Gereklilikler

Komando olmak için fiziksel özelliklerin mevzuatlarda belirtildiği gibi olması gereklidir. Hem zihinsel rahatsızlıkların olmaması, psikolojik açıdan sağlıklı olunması ve fizyolojik özelliklerin tam ve bütün olması önemlidir.

Boy ve kilo orantısı +/- 10 olması gereklidir. Belirlenen standartlar dahilinde boy ve kilonun, mevzuatlar dahilinde olması ve orantının sağlanması gereklidir. Komando olabilmek için ayrıca, sağlık koşullarının da ideal şekilde olması gereklidir. Adayların, önceden ciddi bir sağlık sorunu geçirmemiş olmaları ve ciddi ameliyatlar geçirmemiş olması gereklilik gösteriyor.

Özel eğitimler alınarak yapılan komando faaliyetleri, deniz- hava ve kara birimlerinde belirlenen uygunlukta olması gerekiyor. Adayların farklı atmosfer ortamlarına uyumlanabilir olması, iklim koşullarına ve coğrafi özelliklere uygun olması için sağlık muayeneleri ve testleri yapılıyor. Eğitim ve görev kapsamlarına uyum sağlayabilecek ve fiziksel açıdan zorlanmayacak kişilerin başvuruları kabul edilir. Güncel yönetmelikleri, Türk Silahlı Kuvvetleri resmi web sitesinden inceleyebilirsiniz.

Komando Maaşları 2019

Komandolar; subay, astsubay, er ve erbaşların çeşitli eğitimler alarak göreve başlamaları ile sürdürülen görevlerdir. Her komando, statüsüne göre maaş almaktadır. Askerlerin rütbelerine göre, görev sürelerine göre maaşları sunulmaktadır.

Görevler, tazminat alımları, aile yardımları, sağlık ve sosyal haklar ile çocuk ücreti gibi çeşitli haklara sahip olan komandolar, rütbe ve derecelerine göre maaş almaktadırlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ramazan Turung dedi ki:

    Komando olmak hep hayalimdi fakat boydan dolayı olamadım nasip olmadı sağlık olsun olan arkadaşlara başarılar dilerim .