Renk Körü Olanlar Polis Olabilir Mi

30.09.2019
A+
A-
Renk Körü Olanlar Polis Olabilir Mi

Hatırlarsanız geçen gün yaptığımız haberde İçişleri Bakanlığı tarafından polis alımı şartları değiştiği yönünde duyuru geldiğini belirtmiştik. Detayların belli olduğu değiştirilen maddeler, sağlık yönetmeliğindeki A – B – C – D maddeleri ile alakalıydı. Değiştirilen o maddelerle beraber birçok polis olmak isteyenlerin kafasında çeşitli soru işaretleri belirdi. Onlardan birisi de renk körü olanlar polis olabilir mi sorusu idi.

Her ne kadar eski yönetmelikte, ‘’Parsiyel veya total diskromatopsi (renk körlüğü) öğrenciliğe engeldir’’ ibaresi yer alıyor olsa da yeni yönetmelikte bu ibare yürürlükten kaldırıldı. Bu haberini duyulmasının ardından ise tabii ki renk körü olup da polis olamayan gençler büyük sevince boğuldular. Peki gerçekten değişen yönetmeliğe göre renk körü olanlar polis olabilir mi?

A-B-C dilimi sağlık raporu ne?

Renk körü olanlar polis olabilir mi sorusunu cevaplamadan önce yönetmelikte değiştirilen a-b-c dilimi sağlık raporu yönetmeliğini bilmek gerekiyor. Bu raporlar 12 farklı hastalığı incelediği için hemen hemen sağlık yönetmeliğindeki bütün maddeler değiştirildi.

A-B-C dilimi sağlık raporunun ilgilendiği 12 hastalık;

-Dahiliye (Endokrinoloji, Hematoloji, Nefroloji, Gastroenteroloji, Enfeksiyon hastalıkları)
-Romatoloji
-Kardiyoloji
-Genel Cerrahi
-Göğüs Cerrahi
-Kulak Burun Boğaz / Ağız ve Diş Hastalıkları
-Göz hastalıkları
-Üroloji / Kadın Hastalıkları ve Doğum
-Sinir sistemi hastalıkları / Beyin ve Sinir Cerrahisi
-Ruh Sağlığı ve Hastalıkları
-Cilt hastalıkları

Renk körleri polis olabilir mi?

Bu sorunun cevabı aslında tam bilinmiyor. Her ne kadar yukarıda da belirttiğimiz gibi ‘’Parsiyel veya total diskromatopsi (renk körlüğü) öğrenciliğe engeldir’’ ibaresi kaldırılmış olsa da, ‘’Görme ve diskromotopsi muayenesinde lens kullanılmasına izin verilmez’’ ibaresi kaldırılmadı. Yani hala da sağlık muayenelerinde lens kullanımı yasak. Renk körleri de lens kullanmadan göz muayenesinden geçemeyeceği için hala dah polis olamayabilirler. Bakalım bakanlık ilerleyen günlerde bununla ilgili özel çalışmalar yapacak mı bekleyip göreceğiz.

Biliyoruz hayalleriniz kırıcı bir açıklama oldu ama İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan yeni sağlık yönetmeliğinde sizleri sevindirecek bir madde dikkat çekiyor. Dikkat çeken maddeye göre, ‘’Parsiyel veya total diskromatopsi (renk körlüğü) bulunmayacaktır’’ ibaresi yer almıyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.