Roketsan, stratejik iş ortaklarıyla geleceğe güvenle ilerliyor

23.09.2023
A+
A-
Roketsan, stratejik iş ortaklarıyla geleceğe güvenle ilerliyor

Roketsan, Türkiye’nin 35. yılını kutlayan bir roket, füze ve mühimmat geliştirme merkezi olarak, Stratejik İş Ortaklığı Zirvesi düzenleyerek tedarik zinciri yönetim süreçlerinin geliştirilmesi ve dijitalleştirilmesinde ilerlemeye karar verdi. Türk savunma sanayisinden 45 firma, Roketsan’ın stratejik iş ortağı olmaya hak kazandı.

Roketsan, yüksek teknoloji ürünleri ve gerçekleştirdiği ihracat ile dünya çapında bir oyuncudur. Bu nedenle, Ankara Bilkent Otel ve Konferans Merkezi’nde düzenlenen Stratejik İş Ortaklığı Zirvesi, “Yarın için Yükseliyoruz” başlığı altında gerçekleştirildi. Bu zirvede, tedarik zincirinin dijitalleştirilmesi, sürdürülebilirlik ve gelecek dönem yol haritası gibi başlıkların yanı sıra tedarik zinciri ekosisteminin güçlendirilmesi için çözüm yolları tartışıldı.

Roketsan’ın tedarik süreci ekosisteminde yer alan yaklaşık 250 firma tarafından katıldığı zirvede; Roketsan’ın Stratejik Tedarikçi Yönetimi Programı çerçevesinde toplamda 45 paydaş firma farklı seviyelerde iş ortağı olarak seçildi.

RHP_1326.jpeg

Roketsan Stratejik İş Ortaklığı zirvesi, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İhsan Kaya ve Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Faruk Yiğit tarafından yapılan açılış konuşmaları ile başladı.

Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İhsan Kaya, açılış konuşmasında, Savunma Sanayii Başkanlığımızın stratejileri, tedarik zinciri yapısı ve ekosistemi, ülkemizin milli güvenliğini korumak ve savunma sanayisini geliştirmek için büyük önem arz ediyor. Roketsan gibi bayrağımızı dünyanın dört bir yanında gururla dalgalandıran milli firmalarımız, bu hedeflere ulaşmamızda kritik bir rol oynuyor. Büyük bir tedarik zinciri ağına sahip olan Roketsan’ımızı Türk savunma sanayii ekosisteminin gelişmesine katkıları, tedarik zinciri süreçlerinde attığı dijitalleşme ve sürdürülebilirlik adımları için de ayrıca tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Faruk Yiğit ise “35 yılını dolduran Roketsan, ülkemizin roket ve füze ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra silahlı kuvvetlerimizin gelecekteki ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunmak için çalışmalarını sürdürüyor. Aynı zamanda, yüksek kapasiteli üretim altyapılarını planlayarak yeni nesil kara, deniz ve hava sistemlerini geliştiriyor. Uzaya bağımsız erişim, ülkemizin gelecekteki hedeflerinde önemli bir yer tutarken Roketsan da bu alanda kritik bir rol oynuyor. Uluslararası alanda da önemli bir ihracat hamlesi başlatan Roketsan’ımız önümüzdeki yıl sonuna kadar ihracat gelirlerinin toplam ciroya oranını yüzde 50’lerin üzerine çıkarmayı hedefliyor. Bu zirvemizin, tedarik zincirimizin geliştirilmesine ve daha verimli hale getirilmesine yönelik kritik bir dönüm noktası olacağına inanıyorum. Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlarken, daha güçlü bir Türkiye’yi inşa etmek için siz değerli iş ortaklarımızla hep birlikte çalışacağız” dedi.

Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci

“Roketsan dünyanın en büyük 50 savunma kuruluşundan biri olmayı hedefliyor”

Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci, zirvenin açılışında Roketsan’ın Stratejik Tedarikçi Yönetim Programı hakkında bir sunum yaptı.

Genel Müdür İkinci, konuşmasında, “Roketsan olarak şu anda dünyanın en büyük 100 savunma firması arasında 80. sırada ülkemizi başarıyla temsil ediyoruz. Aynı zamanda ülkemizin en büyük üçüncü Ar-Ge kuruluşuyuz ve ülkemizin sanayi kuruluşları arasında ilk 100’de 77. sırada yer alıyoruz. 35 yıl önce kurulan Roketsan, siz değerli iş ortaklarının desteği ile bugünlere geldi ve çok önemli başarılara imza attı. Roketsan’ın son 5 yıldaki en önemli stratejisi ihracat odaklı büyüyebilecek bir ekosistem yaratmaktır. En büyük hedefimiz dünyanın en büyük 50 savunma kuruluşundan biri olmaktır. Bunu siz değerli iş ortaklarımız ile birlikte başaracağız” dedi.

RHP_1442.jpeg

Tedarik Zinciri Süreçlerinin Dijitalleştirilmesi ve Sürdürülebilirlik Konuları Ele Alındı

RHP_0968.jpeg

Oturumlarda, tedarik zinciri süreçlerinin günümüz ihtiyaçlarına uygun hale getirilerek dijitalleştirilmesinin üretim süreçlerini daha hızlı ve verimli hale getirmek için önemli olduğu vurgulandı. Ayrıca, sürdürülebilir bir tedarik zinciri sağlanarak çevreye verilen zararın minimalize edilmesi ve daha temiz bir dünya için çaba gösterilmesi gerektiği vurgulandı.

Roketsan yöneticilerinin tedarik süreci yönetimi hakkında sunumlar yaptığı, Roketsan Tedarik Zinciri Dünü ve Bugünü filminin gösterildiği zirvede, farklı seviyelerde iş ortağı olarak seçilen 45 firmaya sertifikalar takdim edildi ve Roketsan Paydaş Kıdem Ödülleri Töreni düzenlendi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.