Türkiye ziyareti için Romanya Savunma Bakanı Tîlvăr’ın açıklamaları

07.10.2023
A+
A-
Türkiye ziyareti için Romanya Savunma Bakanı Tîlvăr’ın açıklamaları

Romanya, NATO müttefiki Türkiye ile askeri ve savunma alanındaki ilişkilerini güçlendirme çalışmalarına devam ediyor. Bu amaçla Romanya Savunma Bakanı Angel Tîlvăr, Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirdi.

Bu ziyaret çerçevesinde Angel Tîlvăr, Ankara’ya gelerek Türkiye Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ile bir araya geldi.

İki Bakan, askeri törenle karşılanarak görüşmenin ardından heyetler arası bir toplantı gerçekleştirdiler. Yapılan görüşmelerin sonucunda Türkiye ile Romanya arasında Askerî Çerçeve Anlaşması imzalandı.

Romanya Savunma Bakanı Tîlvăr, ziyaretinde savunma alanında da önemli görüşmeler yapacak. Bunun yanı sıra Türk savunma şirketlerinin tesislerini ziyaret ederek ürünleri hakkında bilgi alacak.

Ayrıca, Angel Tîlvăr, Türkiye Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nı (SSB) ziyaret etti. Bu ziyarette, Türkiye ve Romanya arasında savunma sanayii alanında iş birliklerinin geliştirilmesi konusunda görüşmeler yapıldı.

Bunun yanı sıra Türkiye ile Romanya arasındaki savunma sanayii ilişkisi oldukça önemli. Romanya, Türk savunma ürünlerine büyük ilgi gösteriyor ve Bayraktar TB2 S/İHA satın alma konusunda anlaşma imzaladı.

Ayrıca Türkiye, Rumen ordusunu yerli ve milli imkanlarla geliştirilen obüs sistemi ile donatmaya talip oldu. Bu konuda ihale devam ediyor ve sonuçların 2023 sonunda belirlenmesi planlanıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.