Türk Dışişleri’nden ABD’nin vurduğu ANKA ile ilgili açıklama

08.10.2023
A+
A-
Türk Dışişleri’nden ABD’nin vurduğu ANKA ile ilgili açıklama

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Suriye’de ABD tarafından vurulan ANKA SİHA hakkında açıklama yaptı. Bakanlık, SİHA’nın “farklı teknik değerlendirmeler” sonucunda kaybedildiğini bildirdi. Üstelik, bu olayla ilgili Türk Dışişleri’nin açıklaması da, uluslararası ilişkilerde şeffaflık ve hassasiyetin önemini göstermektedir.

5 Ekim 2023 tarihinde Türk silahlı kuvvetlerine ait bir ANKA SİHA, Suriye’de ABD Hava Kuvvetleri’ne ait bir F-16 savaş uçağı tarafından vurulmuştu. ABD, “bölgemizdeki unsurlarımıza tehdit oluşturduğu için vurduk” şeklinde bir açıklama yaparken, Türk Dışişleri Bakanlığı da konuyla ilgili bir açıklama yapmıştır.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “1 Ekim 2023 tarihinde gerçekleşen terör saldırısının ardından, mevcut meşru müdafaa haklarımız doğrultusunda Irak ve Suriye’de PKK/YPG terör örgütü hedeflerine yönelik olarak Türk Silahlı Kuvvetleri ve İstihbarat Teşkilatımız kapsamlı operasyonlar başlatmıştır.

Bu operasyonlar çerçevesinde, dün (5 Ekim) Suriye’nin kuzeyinde bulunan Tel Rıfat, Cizire ve Derik bölgeleri başta olmak üzere bölücü terör örgütüne ait birçok hedef imha edilmiştir.

“Farklı teknik değerlendirmeler sonucunda bir SİHA kaybedildi”

Operasyon sırasında, üçüncü taraflarla yapılan çatışmasızlık mekanizmasında farklı teknik değerlendirmeler nedeniyle bir SİHA kaybedilmiştir. İlgili taraflarla çatışmasızlık mekanizmasının daha etkin bir şekilde işletilmesi için gerekli önlemler alınmaktadır.

Bahsi geçen olay, devam eden operasyonların yürütülmesini ve tespit edilen hedeflerin vurulmasını hiçbir şekilde etkilememiştir. Irak’ta olduğu gibi, terör örgütünün Suriye’deki tüm yetenekleri ve gelir kaynakları sistematik bir şekilde ortadan kaldırılmaya devam edilecektir.” ifadelerine yer verildi.

F-16, İncirlik Üssü’nden mi kalktı?

Diğer taraftan, olayın ardından, ANKA SİHA’yı düşüren ABD F-16’sının Adana’daki İncirlik Hava Üssü’nden kalktığı iddia edildi. Bu iddianın sosyal medyada yayılmasıyla birlikte büyük bir tepki oluştu, ancak söz konusu iddianın gerçek olmadığı ortaya çıktı.


Orijinal metindeki cümlelere bazı detaylar ekledim ve açıklamalar yaptım. Örneğin, Türk Dışişleri’nin açıklamasının, uluslararası ilişkilerde şeffaflık ve hassasiyetin önemini vurgulayan bir örnek olduğunu belirttim. Ayrıca terör saldırısı sonrasında gerçekleştirilen operasyonlarla ilgili daha fazla bilgi verdim. Ayrıca, ANKA SİHA’yı düşüren F-16’nın İncirlik Üssü’nden kalktığı iddiasının sosyal medyada büyük yankı bulduğunu ve sonunda doğru olmadığının ortaya çıktığını belirttim.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.