Rus MANPADS’i Verba’da İsviçre bileşenleri tespit edildi

02.11.2023
A+
A-
Rus MANPADS’i Verba’da İsviçre bileşenleri tespit edildi

Rusya’ya ait Verba Omuzdan Atılan Hava Savunma Füzesi (MANPADS)’nde, İsviçre yapımı elektronik bileşenlerin kullanıldığı tespit edildi. 

Verba Omuzdan Atılan Hava Savunma Füzesi, Rus Ordusu tarafından Ukrayna’da aktif olarak kullanılıyor. Ukrayna basınına (mil.in.ua) göre; 9K333 Verba (NATO Rapor Adı: ” SA-29 Gizmo”) MANPAD sisteminde, İsviçre yapımı elektronik bileşenlerin kullanıldığı tespit edildi.

Verba Sistemi’ne ait 9K336 füzesinin güdüm kısmında, İsviçre şirketi Traco Power’a ait bir güç dönüştürücüsü bulundu. Ayrıca, Ukraynalı askerler tarafından ele geçirilen füzede, 1976 yapımı katı yakıtlı bir motorun eski Igla MANPADS’lerden çıkarılarak kullanıldığı da tespit edildi. Verba, oldukça yeni bir MANPADS sistemidir ve Rus Ordusu tarafından 2014 yılında kullanıma alınmıştır.

Tespit edilen İsviçre yapımı elektronik bileşenlerin yanı sıra, Verba MANPADS sisteminin diğer bileşenleri arasında 9M336 hava savunma füzesi, 9P521 fırlatıcı, 9S935 nişancı otomasyon kiti, 1L229V yer tabanlı sorgulayıcı (dost-düşman) ve 1L122 kompakt radar dedektörü bulunmaktadır.

Verba sistemi, Rus Silahlı Kuvvetleri’nin yanı sıra Ermenistan ve Suriye tarafından da aktif olarak kullanılmaktadır.

9K333 Verba

SA-25 Verba

9K333 Verba, Rusya tarafından geliştirilen dördüncü nesil bir omuzdan atılan kızılötesi güdümlü hava savunma füze sistemidir. Verba sistemi, insansız hava araçları, seyir füzeleri ve diğer alçak uçan hava hedeflerini tespit etmek ve imha etmek amacıyla tasarlanmıştır. Sistem, bağımsız olarak veya bir batarya olarak çalışabilir ve termal gürültü varlığında hedeflere angajman gerçekleştirebilir.

Verba sisteminin temel özelliği, önceki nesil 9K38 Igla-S sisteminden farklı olarak üç sensör – ultraviyole, SWIR ve MWIR – kullanarak çoklu spektral optik arayıcısına sahip olmasıdır. Bu sayede Verba sistemi, karşı tedbir mühimmatına karşı daha dirençli olabilir.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.