STM, Askeri Platformların İnşasında ve Korunmasında Görev Alıyor

01.11.2023
A+
A-
STM, Askeri Platformların İnşasında ve Korunmasında Görev Alıyor

Türkiye’nin askeri deniz projelerinde önemli bir rol oynayan STM, ürettiği platformların Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer tehditlere karşı korunmasında da katkı sağlıyor. STM, Türk donanmasında ve ihracat edilen platformlarda görev yapan KBRN TT sistemini kullanarak bu tehditlere karşı koruma sağlıyor.

Türkiye’nin milli imkanlarıyla geliştirilen KBRN Tespit ve Teşhis Sistemi, savaş gemilerini kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer tehditlere karşı sürekli olarak koruyor. Bu sistem Türk donanmasında ve ihraç edilen platformlarda kullanılıyor.

STM, MAKEL Teknoloji firmasıyla iş birliği yaparak 2014 yılından bu yana KBRN TT sistemini geliştirmeye başladı ve milli imkanlarla yurt içinde üretimini gerçekleştirdi. Türk Deniz Kuvvetlerinin destekleriyle geliştirilen sistem, Türkiye’nin ilk milli korvet projesi MİLGEM Ada Sınıfı korvetlere entegre edildi.

Türkiye’nin ilk milli fırkateyni olan İSTANBUL ve Test ve Eğitim Gemisi TCG UFUK gibi projelerde de başarıyla kullanılan KBRN TT sistemi, Türk Donanması tarafından tercih edilen TCG ALEMDAR ve TCG BAYRAKTAR gemilerinde de kullanılıyor. Ayrıca Pakistan MİLGEM Projesi’nde de başarıyla kullanılan bu sistem, STM’nin ihracat projesi kapsamında iki korvette daha kullanılacak.

![KBRN TT Sistemi](https://www.askeriye.com/wp-content/uploads/2023/11/KBRN_2-1024×575.jpg)

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, MİLGEM Projesi ve yurt dışı ihracat projelerinde birçok kritik sistemin yerlileştirildiğini belirtti. Güleryüz, STM’nin yerli imkanlarla geliştirilen KBRN TT sisteminin Türk Deniz Kuvvetlerinin ihtiyaçlarına göre yükseltilmiş tespit aralığına sahip olduğunu ve uluslararası kabul gören sertifikalara sahip olduğunu vurguladı.

Konvansiyonel KBRN silahları ve zehirli endüstriyel tehlikeler sürekli gelişen bir tehdit olarak savaş gemileri için öncelikli tehditler arasında yer almaktadır. KBRN TT sistemi, KBRN Tespit ve Teşhis Sistemi Ana Konsolu, Biyolojik Ajan Tespit Cihazı, Biyolojik Örnekleme Cihazı, Radyoaktif Tespit Sensörü, Yarı Seyyar Kimyasal Harp Maddeleri ve Zehirli Endüstriyel Ajan Tespit ve Teşhis Cihazı gibi donanım ve yazılımlardan oluşan özgün bir sistemdir.

Sistem, gemi personeline hızlı ve güvenilir bir uyarı vererek gerekli savunma tedbirlerinin alınabilmesini sağlar. Son teknoloji sensörleri sayesinde tehditlere karşı erken uyarı verir ve çeşitli kimyasal maddelerin, biyolojik varlıkların ve toksik endüstriyel malzemelerin tespitini yapar.

Yerli KBRN TT sistemi, her türlü zorlu çevre koşulunda 7/24 görev yapabilir ve sıvı, katı veya gaz formundaki tehditleri tespit eder. Ayrıca geniş algılama aralığı ve sürekli veri kaydı özelliklerine sahiptir. Tespit edilen tehditler, sistem üzerinden izlenebilir ve kontrol edilebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.