ASELSAN, yeni bir sipariş rekoru kırdı

01.11.2023
A+
A-

ASELSAN, 2023 yılının ilk dokuz aylık dönemine ait finansal sonuçlarını açıkladı. ASELSAN’ın cirosu geçen yıla göre yüzde 81 artarak 32,1 milyar TL’ye ulaştı.

ASELSAN, Kamuyu Aydınlatma Platformuna (KAP) yapılan açıklamada, şirketin brüt karının yüzde 75, Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kar’ın (FAVÖK) ise yüzde 74 arttığı belirtildi. ASELSAN’ın net karı ise yüzde 72 artışla 9,8 milyar TL seviyesine yükseldi.

Tarihteki en büyük sipariş miktarı

ASELSAN Genel Müdürü Ahmet AKYOL, şirketin Türk milletine birçok ilki yaşattığına dikkat çekerek, “ASELSAN olarak, Cumhuriyetimizin 100. yılında savunma sanayinde Türkiye’nin lideri olduk. Bu çalışmaların sonuçlarını ilk dokuz aylık finansal sonuçlarımızla gösterdik.

2023 yılının ilk dokuz ayında elde ettiğimiz karlı büyümeyle birlikte, aldığımız işlerin toplamıyla tarihimizin en yüksek sipariş miktarı olan 10,8 milyar doları aştık. Yeni sözleşmelerimizle, başta dost ve kardeş ülkeler olmak üzere paydaşlarımızla birlikte Türkiye’nin Yüzyılına emin adımlarla ilerliyoruz.

Albatros-Kamikaze-İDA-2

Milli sistemlerimize armağanlar

2023 yılının ilk dokuz ayında, güvenlik güçlerimize sahada yeni yetenekler kazandıracak bazı milli sistemlerimizi tanıtmaktan gurur duyuyoruz. Türkiye’nin ilk otonom su altı aracı DERİNGÖZ’ü Mavi Vatan için geliştirdik. Milli mühendislik gücümüzle yarattığımız ALBATROS Kamikaze İnsansız Deniz Aracı sürüsü, Mersin’deki testlerde hedef gemiyi etkisiz hale getirerek günümüzün insansız sistemlerinde yeni bir dönemi başlattı.

İleri teknolojimizle imza attığımız ilk dokuz ayda, GÜRZ Hibrit Hava Savunma Sistemi, GÖKSUR Yakın Hava Savunma Füze Sistemi, GÖKDEMİR Füze Fırlatma Sistemi ve GÖKBERK Mobil Lazer Silah Sistemlerinde önemli ilerlemeler kaydettik.

Bu sistemler, yurt dışına olan bağımlılığımızı azaltırken, muadil sistemlerden çok daha üstün bir performans sergilemektedir. Yeni elektronik harp ve insansız sistemlerimiz olan EJDERHA, ERTUNGA, SÖKMEN ve TUNGA ile geleceğin savaş ortamında olası tehditleri bertaraf etmeyi hedefliyoruz.

Ahmet-Akyol-Anıl-Şahin-ASELSAN

ASELSAN için oldukça verimli geçen ilk dokuz ayda, GÖZDE güdüm kiti, SADAK milli saldırı sistemi, KARAKURT Keşif ve Hedefleme Sistemleri, YARASA HF Elektronik Destek Sistemi ve AYI HF Elektronik Taarruz Sistemi gibi birçok projeyi ülkemize kazandırdık. ASELSAN teknolojileriyle, günümüzün değişen tehditleri karşısında kalkan olmayı sürdürüyoruz.

Yatırımlarımız artıyor

ASELSAN olarak, tüm bu teknolojileri geliştirmek ve üretmek amacıyla önemli yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Yeni Aviyonik Üretim Tesisi’ni kısa bir süre önce devreye aldık. AESA Radar Entegrasyon ve Üretim Binamız tamamlandı. Güdümlü Mühimmat ilave üretim tesisine yatırım yapmaya başladık. Hava savunma, radar, elektronik harp ve mikroelektronik sistemler için stratejik yatırımlara başladık. Tüm bu yatırımlar, ASELSAN’ın geleceğe büyük bir özgüvenle ilerlediğinin açık bir göstergesidir.

MURAD-AESA-Radar

ASELSAN’ın Türkiye Yüzyılı hedefleri

ASELSAN olarak, cumhuriyetimizin 100. yılında yerli ve milli sistemler geliştirme hedefimizi büyük ölçüde gerçekleştirdik. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında ise kendimize üç ana hedef belirledik. İlk olarak, alanında en iyi ürünleri yapmak; ikincisi, dünyada birçok ilki gerçekleştirmek ve üçüncüsü, daha yüksek teknolojide ihracat odaklı büyümek. Küresel pazarda oluşturduğumuz değerlerle yeni rotalara yöneleceğiz.

Çeşitli iş birliği modellerini kullanarak, dost ve müttefik ülkelerin güvenliğine katkıda bulunacağız. Bağımsız, milli ve ileri teknolojilerimizi, cumhuriyetimizin yeni yüzyılına hediye etmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

The post ASELSAN’dan yeni sipariş rekoru first appeared on SavunmaSanayiST.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.