TRT’den “Oyunbozan: TCG ANADOLU” belgeseli

29.10.2023
A+
A-
TRT’den “Oyunbozan: TCG ANADOLU” belgeseli

Türk Donanması’nın en önemli gemisi olan TCG ANADOLU, özel bir proje ile izleyicilere anlatılıyor.

TRT, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını kutlamak için “Oyunbozan: TCG ANADOLU” belgeselini 29 Ekim’de Türk milletine sunacak.

TRT Genel Müdürü Zahid Sobacı, duyuruyu X sosyal medya platformunda yaparak “Oyunbozan: TCG ANADOLU” belgeselini duyurdu.

TRT Genel Müdürü Sobacı tarafından yapılan açıklamada, “Cumhuriyetimizin 100. yılında, TRT’den gurur duyduğumuz bir yapım… “Oyunbozan: TCG ANADOLU” belgeseli, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda ortak yayınla TRT’de. Türkiye Yüzyılı vizyonu ve Milli Teknoloji Hamlesi sayesinde artık denizde kural koyan bir Türkiye var.” ifadeleri kullanıldı.

TCG ANADOLU

TCG Anadolu, bir amfibi tabur ile muharebe ve lojistik/destek araçlarını hedef bölgelere aktarabilen özelliklere sahip bir gemidir. Ayrıca, taşıdığı helikopterler ve insansız hava araçları sayesinde gece ve gündüz operasyonları gerçekleştirebilir. Revir/hastane, yoğun bakım ve enfeksiyon odaları gibi alanlara sahip olması sayesinde insani yardım operasyonlarında Hastane Gemisi olarak kullanılabilir.

27.436 ton tam yüklü deplasmana ve 232 metre uzunluğa sahip ANADOLU, Deniz Kuvvetlerimizin amiral gemisi olmasıyla ön plana çıkıyor.

TCG ANADOLU’NUN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Uzunluk: 232 m

Uçuş güvertesi uzunluğu: 202 m

Genişlik: 32 m

Azami Surat: 21 knot

Sürekli Ekonomik Sürat: 16 knot

Menzil: 9.000 nm

Seyir Süresi: 30 gün (lojistik destek almadan)

TCG ANADOLU, Türk Deniz Kuvvetleri’nin gücünü temsil eden ve uluslararası platformlarda da dikkat çeken bir gemidir. Türkiye’nin denizlerdeki etkisini artıran bir rol üstlenmektedir. Bu belgesel ile TCG ANADOLU’nun görevlerini ve teknik özelliklerini daha yakından tanıma fırsatı bulacağız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.