Selçuk Bayaktar, Bayraktar TB3’ün ilk uçuş tarihini açıkladı

27.09.2023
A+
A-
Selçuk Bayaktar, Bayraktar TB3’ün ilk uçuş tarihini açıkladı

BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, Bayraktar TB3 SİHA’nın ilk uçuş tarihini resmi olarak duyurdu. Bayraktar TB3, TEKNOFEST etkinliğinin ardından gerçekleştireceği ilk uçuş ile dikkatleri üzerine çekecek.

TEKNOFEST Yönetim Kurulu ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, Bayraktar TB3’ün dünyada kısa pistli gemilere konuşlu olarak kullanılacak ilk SİHA olacağını belirterek, “Gemiye iniş ve kalkış yapabilmesi bakımından büyük bir başarı. Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail arasında bir rekabet ortaya çıkacak, hangi ülke ilk olarak bu teknolojiyi gerçekleştirecek?” şeklinde konuştu.

Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından düzenlenen bir programda öğrencilerle bir araya gelen Bayraktar, milli teknoloji hamlesi ile ilgili yapılan çalışmaları aktardı.

TB3, TEKNOFEST’ten sonra ilk uçuşunu gerçekleştirecek

Bayraktar, Kızılelma insansız savaş uçağının önemine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Bu dünyada nadir örneklerden biri. Şu anda geliştirme çalışmalarına devam ediyoruz ve 2024 yılında ülkemizin kullanımına sunulacak. Bayraktar TB2, şimdiye kadar 32 ülkeye ihracat gerçekleştirdi. Baykar, gelirinin yüzde 82’sinden fazlasını ihracattan elde etti. Bu projeleri kendi kaynaklarımızla gerçekleştirdik, herhangi bir hibe veya destek almadık.”

Bayraktar, Azerbaycan’da SİHA’ların büyük başarı elde ettiğini belirterek, “Türk ordusu, SİHA’larımızın tankları ve hava savunma sistemlerini etkisiz hale getirerek ilk zaferi kazandı. Kızılelma ve AKINCI gibi daha gelişmiş ve faydalı yük taşıyabilen sistemlere sahibiz.” dedi.

Bayraktar, Bayraktar TB3’ün dünyada kısa pistli gemilere konuşlu olarak kullanılacak ilk SİHA olacağını vurgulayarak sözlerini tamamladı:

“Bu projeyi duyurduğumuzda, Amerika Birleşik Devletleri’nden bir firma ve İsrail’den de devlet firması aynı yönde çalışmalar yaptıklarını duyurdular. Bayraktar TB3 şu anda Çorlu’da test ediliyor. İlk uçuşunu, TEKNOFEST etkinliğinden hemen sonra gerçekleştireceğiz. Gemiye inip kalkmada bir ilki başaracağız. Merakla beklenen yarışı kimin kazanacağını göreceğiz; Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri veya İsrail mi?”

Programda, Selçuk Bayraktar’ın ismi DEÜ Elektronik Malzemeler Üretim ve Uygulama Merkezi’ndeki İnce Film Laboratuvarı’na verildi.


AA

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.