Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV) 36 Yaşında

27.09.2023
A+
A-
Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV) 36 Yaşında

1974 Kıbrıs Barış Harekâtı sonrasında Türkiye, kendisine uygulanan silah ambargosu ile karşı karşıya kaldı. Bu durum, ülkenin savunma sanayisini güçlendirmek için atılan ilk adımların atılmasının yanı sıra olumsuz etkilere karşı önlem almasını gerektirdi.

Bu dönemde halktan gelen büyük destek sayesinde Türk Kara Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı kuruldu ve halkın bağışlarıyla bu vakıfların özel gelirler elde etmesi sağlandı.

Aynı zamanda, dışa bağımlılığı azaltmak amacıyla 1973 yılında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde Türk Uçak Sanayi Anonim Ortaklığı (TUSAŞ) kuruldu. Bu, Türkiye’nin savunma sanayisinde önemli bir adımdı.

1975 yılında kurulan ASELSAN, 1978 yılında kurulan İŞBİR, 1981 yılında kurulan ASPİLSAN ve 1982 yılında kurulan HAVELSAN gibi şirketler, savunma sanayinde önemli yatırımlar gerçekleştirdi.

1987 yılında, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerini Güçlendirme Vakıfları birleştirilerek Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı kuruldu.

Bugün Türkiye’de savunma sanayiinde faaliyet gösteren birçok şirket bulunmaktadır. ASELSAN, elektronik, haberleşme, savaş sistemleri ve güvenlik gibi alanlarda önemli bir rol oynamaktadır. TUSAŞ, havacılık ve uzay alanında öncü bir konumdadır. ROKETSAN, roket ve füze sistemlerinde önemli bir aktördür. HAVELSAN, komuta kontrol, eğitim ve siber güvenlik gibi alanlarda lider konuma ulaşmıştır. İŞBİR ELEKTRİK, jeneratör ve alternatör alanında söz sahibi olmuştur. ASPİLSAN ENERJİ, özgün pil ve enerji depolama sistemleri konusunda yetenek kazanmıştır.

Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı, bu şirketlerin doğrudan pay sahibi olduğu 6’sı Bağlı Ortaklık ve 9’u İştirak olmak üzere toplam 15 şirketi bünyesinde barındırmaktadır.

Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’nın 36. yıl dönümü vesilesiyle, Vakıf Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün bir mesaj yayınladı. Mesajında, Türk Silahlı Kuvvetlerinin gücünün artırılması ve savunma sanayinin geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla Vakfın kurulduğunu belirtti. Ayrıca, Vakfa destek olan Türk milletine teşekkürlerini iletti.

Video linki:

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.