Selçuk Bayraktar, ABD’nin dev uçak gemisi USS Gerald R. Ford’a davet edildi

25.08.2023
A+
A-
Selçuk Bayraktar, ABD’nin dev uçak gemisi USS Gerald R. Ford’a davet edildi

ABD Büyükelçisi Jeffry Flake, Akdeniz’de TCG ANADOLU ile gerçekleştirilen ortak tatbikata katılan Türk komutanlar ve subaylar ile Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar’ı, dünyanın en büyük uçak gemisi USS Gerald R. Ford’a davet etti. (Ek cümle: Bu davet, Türk ve Amerikan deniz kuvvetleri arasındaki yakın işbirliğini gösteriyor.)

Anadolu Ajansı tarafından yapılan habere göre, Selçuk Bayraktar bu daveti kabul ederek USS Gerald R. Ford’da teknik incelemelerde bulundu. (Ek cümle: Bayraktar’ın bu incelemeleri, Türk savunma sanayisinin dünya çapında nasıl bir etki yarattığını göstermektedir.)

Kısa pistli gemilere iniş-kalkış kabiliyetine sahip olan Bayraktar KIZILELMA İnsansız Savaş Uçağı ve Bayraktar TB3 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) geliştirme çalışmalarını yürüten Selçuk Bayraktar, USS Gerald R. Ford uçak gemisinde teknik incelemeler gerçekleştirdi. (Ek cümle: Bayraktar’ın bu ziyaret, Türk insansız hava araçlarının teknik özellikleri ve yetenekleri hakkında Amerikan yetkililere bilgi vermesine olanak sağladı.)

İnceleme gezisine Deniz Hava Komutanı Tuğamiral Mehmet Savaş Eser, Hava Eğitim Komutanlığından Tuğgeneral Hüseyin Sabri Akyol ve teknik heyetlerde yer alan subaylar da katıldı. (Ek cümle: Bu heyet, Türk hava kuvvetlerinin yetkinliklerini ve deneyimlerini Amerikan donanmasına aktarmak amacıyla bulunuyordu.)

Antalya Havalimanı’ndan havalanan C-2 nakliye uçağı ile uçak gemisine inen Türk Silahlı Kuvvetleri heyeti ve Selçuk Bayraktar’a, Baykar Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Güney eşlik etti. (Ek cümle: Bu ziyaret, Türk ve Amerikan savunma şirketleri arasındaki işbirliğinin artmasını sağlayacaktır.)

USS Gerald R. Ford uçak gemisi, Doğu Akdeniz’de Türk deniz kuvvetlerinin amiral gemisi TCG ANADOLU ile ortak tatbikat gerçekleştiriyor. Tatbikat kapsamında Türk ve ABD Hava Kuvvetleri de ortak eğitim uçuşları yapıyor. (Ek cümle: Bu ortak tatbikatlar, iki ülkenin askeri güçlerinin etkileşimini ve koordinasyonunu sağlamaktadır.)

Selçuk Bayraktar, USS Gerald R. Ford’daki incelemeler sırasında Tümamiral Erik J. Eslich’e eşlik etti. Tümamiral Eslich’ten bilgi alan Bayraktar, ABD donanmasının envanterinde bulunan savaş uçaklarının iniş ve kalkışlarını inceledi. (Ek cümle: Bayraktar’ın bu bilgilendirme, Türk ve Amerikan deniz kuvvetlerinin teknolojik bilgi paylaşımını artıracaktır.)

Baykar ekibi ve ABD’li komuta kademesi donanma envanterindeki gemilerin hava gücü kabiliyeti ile ilgili görüş alışverişinde bulundu. (Ek cümle: Bu görüş alışverişi, iki ülkenin savunma sistemlerini iyileştirmek için yapılan ortak çalışmaların önemini vurgulamaktadır.)

Selçuk Bayraktar, Tümamiral Eslich ve gemi Komutanı Amiral Rick Burgess ile gemide görevli ABD’li subaylara, TCG ANADOLU ve benzeri kısa pistli gemilere iniş-kalkış yapması planlanan Bayraktar TB3 SİHA ve Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı olan Bayraktar KIZILELMA ile ilgili devam eden geliştirme çalışmalarını anlattı. (Ek cümle: Bayraktar’ın bu sunumu, Türk savunma sanayisinin uluslararası alanda ne kadar güçlü ve yenilikçi olduğunu gösterdi.)

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.