Endonezya, S-70M Black Hawk helikopterinin tedarikini sağlıyor

25.08.2023
A+
A-
Endonezya, S-70M Black Hawk helikopterinin tedarikini sağlıyor

Endonezya, askeri modernizasyon programı kapsamında helikopter filosunu genişletmektedir. Bu doğrultuda Endonezya, PT Dirgantara Indonesia (PTDI) aracılığıyla ABD’li Sikorsky ile 24 adede kadar S-70M Black Hawk helikopteri için mutabakat zaptı (MoU) imzalamıştır.

S-70M Black Hawk helikopteri anlaşması, Endonezya Savunma Bakanı Prabowo Subianto’nun ABD ziyareti sırasında gerçekleşmiştir. Bakan Subianto’nun bu ziyareti, Endonezya’nın askeri modernizasyon ve iş birliği çabalarını desteklemek amacıyla ABD savunma sanayii yetkilileriyle görüşmek üzere gerçekleştirilmiştir.

Anlaşma hakkında açıklama yapan ABD’li savunma devi Lockheed Martin’e bağlı Sikorsky, “Bu anlaşma, Endonezya’nın güvenlik ihtiyaçlarına uygun olan S-70M Black Hawk helikopterinin sağlanması konusunda PTDI ile ortaklığımızı göstermektedir. Black Hawk, en zorlu askeri standartlara göre tasarlanıp üretilmiştir ve Endonezya gibi coğrafi olarak dağınık nüfusa sahip olan bir takımada bölgesinde hızlı ve güvenilir bir şekilde personel ve malzeme taşımacılığı yapabilmektedir.” ifadelerini kullanmıştır.

PTDI ise yaptığı açıklamada, “PTDI ile Lockheed Martin arasındaki stratejik iş birliğinin helikopterin tamamlanması sürecinde PTDI’nin entegrasyon, kişiselleştirme, modifikasyon ve sistem yükseltme yeteneklerine katkı sağlayacağına inanıyoruz. Ayrıca, resmi bir Sikorsky tedarikçisi olma fırsatıyla birlikte, PTDI havacılık alanındaki faaliyetlerini genişletebilecektir.” şeklinde belirtmiştir.

Endonezya Savunma Bakanı Prabowo Subianto, askeri modernizasyon programı kapsamında ABD’yi ziyaret etmiştir. Bu ziyarette Endonezya hükümeti, S-70M helikopteri anlaşmasının yanı sıra, geçtiğimiz günlerde Boeing ile 24 adet F-15EX savaş uçağı tedarik anlaşması da imzalamıştır.

Bakan Subianto’nun ABD ziyareti sırasında farklı savunma firmalarını ziyaret etmesi ve olası iş birliklerini görüşmesi beklenmektedir.

It is important for countries to modernize their military capabilities in order to maintain national security and defense. Endonezya’s decision to expand its helicopter fleet through the procurement of S-70M Black Hawk helicopters is a strategic move. These helicopters are designed to meet the toughest military standards and can effectively transport personnel and materials in a geographically dispersed archipelago like Endonezya. The partnership between PT Dirgantara Indonesia and Sikorsky will not only benefit Endonezya’s security needs but also enhance PTDI’s capabilities in integration, customization, modification, and system upgrades.

Endonezya’s Defense Minister, Prabowo Subianto, has made a visit to the US to discuss defense collaborations and explore potential partnerships with various defense companies. In addition to the S-70M helicopter agreement, Endonezya has recently signed a procurement agreement with Boeing for the purchase of 24 F-15EX fighter jets. This visit signifies Endonezya’s commitment to modernizing its military and strengthening its defense capabilities.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.