HİSAR-O+ RF Hava Savunma Füzesinde Yeni Gelişmeler

26.08.2023
A+
A-
HİSAR-O+ RF Hava Savunma Füzesinde Yeni Gelişmeler

HİSAR-O+ RF Orta İrtifa Hava Savunma Füzesi’nin saha testlerinde yeni bir aşama kaydedildi. Bu gelişmeyi, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün açıkladı.

HİSAR-O+ Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (OİHSFS) Projesi dahilinde geliştirilen Görüntüleyici Kızılötesi (IIR) Güdümlü HİSAR-O+ Füzesi, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine kısa bir süre önce dahil edilmişti. Bu aşamada, HİSAR-RF füzesi saha testlerini başarıyla tamamladı.

Araştırmalar sırasında milli imkanlarla geliştirilen ‘RF Yaklaşma Sensörü’ kullanıldı. Türkiye, daha önce HİSAR füzelerinde kullanılan yaklaşma sensörlerinde yurt dışına bağımlı durumda olmasından dolayı zorluklar yaşamıştı.

 SSB Başkanı Görgün proje teslimatı kapsamında yaptığı değerlendirmede şunları belirtti: 

“Türkiye’nin milli hava savunma füze sistemi HİSAR O+, yeni RF Arayıcı Başlıklı Füzesi ile yakın ve uzak menzillerdeki hedefleri başarıyla imha etti. Kendi bünyesinde katmanlı bir hava ve füze savunma yeteneği kazanan HİSAR O+ Sistemi ile güvenlik güçlerimizin taktik kabiliyetini ve ateş gücünü üst düzeye taşıyor, sınırlarımızı zorluyor, hava savunmada yüksek etkinliğe sahip ürünlerimizi bir bir sahaya çıkarıyoruz. Proje kapsamında emeği geçen ROKETSAN’ımıza ASELSAN’ımıza ve katkı sağlayan tüm alt yüklenici firmalarımıza teşekkür ediyorum.” 

HİSAR-O+ Hava Savunma Füzesi

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı Projesi olarak, Aselsan-Roketsan işbirliğinde yerli ve milli olarak geliştirildi. Harp başlığı ise TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirildi. Sistem, 360 derecelik bir etkinlik alanına sahip olup, en az 9 hedefe eş zamanlı angajman ve ateşleme yapma yeteneğine sahiptir. HİSAR O+ Sistemi, IIR Güdümlü HİSAR-O+ Füzesi ile 25 km’ye kadar olan hedefleri, RF Arayıcı Başlıklı HİSAR-RF füzesi ile ise 35+ kilometre menzile sahip olan hedefleri etkisiz hale getirebilmektedir.

HİSAR, her türlü hava koşulunda çalışma yeteneğiyle savaş uçakları, helikopterler, havadan karaya füzeler, seyir füzeleri ve silahlı/silahsız insansız hava araçlarına (İHA/SİHA) karşı etkilidir. Ülkemizin stratejik ve kritik tesislerine uygun olarak tasarlanan HİSAR, yerli ve milli imkanlarla geliştirilmiş olup ülke hava savunmasına büyük bir güç katmaktadır.

HİSAR-O+

Yerli ve milli imkanlarla geliştirilen HİSAR O+ Sistemi, dağıtık ve esnek bir mimari yapısıyla nokta ve bölge hava savunma görevlerini yerine getirebilmektedir. Sistem, Atış Kontrol Merkezi, Füze Fırlatma Sistemi, Orta İrtifa Hava Savunma Radarı, Elektro Optik Sistem ve Kızıl Ötesi Arayıcı Başlıklı Füze unsurlarından oluşmaktadır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.