Selçuk Bayraktar, KIZILELMA-A için seri üretim açıklaması yaptı

24.08.2023
A+
A-
Selçuk Bayraktar, KIZILELMA-A için seri üretim açıklaması yaptı

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, KIZILELMA-A İnsansız Savaş Uçağı için seri üretim çalışmalarının başladığını açıkladı.

TEKNOFEST kapsamında Roketsan tarafından HİSAR Test Merkezi’nde düzenlenen Roket Yarışması’nda açıklamalarda bulunan Selçuk Bayraktar, önemli açıklamalarda bulundu. Kendisi, Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı olan Bayraktar KIZILELMA’nın supersonik versiyonunun geliştirme faaliyetlerinin devam ettiğini ve şu anda süpersonik olmayan bir versiyonun seri üretimine başladıklarını söyledi.

Bayraktar, gelecekte supersonik versiyonun da tasarlanacağını belirtti. Böylece, Türkiye’nin hava savunma kabiliyeti güçlenecek ve savunma sanayisi alanında önemli bir adım daha atılacak.

Yapay zeka ile insansız hava araçlarına yönelik çalışmalar

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı, yapay zeka ile insansız hava araçlarına yönelik çalışmaları da anlattı. “Platformlarımızda uçuş emniyetini artırmak için ileri düzey algoritmalar ve yapay zeka kullanıyoruz. Bu çalışmalar, silahlı platformlarda insanı tamamen devreden çıkartmak için değil, uçuş emniyetini artırmak ve uçağın çevresini daha iyi anlamasını sağlamak için yapılıyor.” şeklinde konuştu.

Bayraktar ayrıca, insansız hava araçları için yapılan çalışmaların yanı sıra uçan araç projesi olan Cezeri üzerinde de çalışıldığını ve gelecekte bu teknolojilerin geliştirildiği alandan yararlanılacağını ifade etti. Baykar’ın ihracat faaliyetlerinin de devam ettiği biliniyor. Bugüne kadar 30’dan fazla ülkeye Bayraktar TB2 ve 7 ülkeye AKINCI TİHA’nın ihracatını gerçekleştirdi. Azerbaycan başta olmak üzere birçok ülkenin ise KIZILELMA projesine büyük ilgi gösterdiği biliniyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.