Suudi Arabistan, Almanya’nın ambargosu sonrasında Rafale yolunda

24.08.2023
A+
A-
Suudi Arabistan, Almanya’nın ambargosu sonrasında Rafale yolunda

Almanya’nın ambargosu nedeniyle Eurofighter Typhoon tedarik edemeyen Suudi Arabistan, Fransa’dan Rafale savaş uçağı tedarik etme yolunda ilerliyor.

Suudi Arabistan uzun yıllar boyunca gelişmiş ABD ve İngiliz savaş uçaklarından oluşan büyük bir hava gücü oluşturdu. Ancak güvenilirliği eskisi kadar yüksek olmayan uzun vadeli iş ortaklarıyla çalıştığını düşünen Riyad’ın, Fransız jetlerini satın alma konusunda ilgili olduğuna dair haberler ortaya çıktı.

Aralık ayında Fransa’nın La Tribune finans gazetesi, ismi açıklanmayan kaynaklara dayanarak Suudi Arabistan’ın 100 ila 200 adet Dassault Rafale savaş uçağı satın almayı düşündüğünü bildirdi. Bu haber, ABD ve diğer ülkelerin gelecekte Riyad’a askeri teçhizat sağlamayabileceğini gösteren gelişmelerin ortasında geldi.

Riyad, Ekim ayında petrol üretimini kesmesinin ardından ABD tarafından yapılan silah satışlarının dondurulmasını öngören bir yasa teklifiyle karşılaştı. Bu teklif, Suudi hava kuvvetlerinin bir kısmını yere indirebileceği ve zaten gergin olan ABD-Suudi ilişkilerini daha da zorlaştırabileceği endişesiyle sunuldu.

Temmuz ayında Almanya, Suudi Arabistan’a ek Eurofighter Typhoon savaş uçakları teslim etmek için izin vermeyeceğini açıkladı. Suudi hava kuvvetleri, 72 Eurofighter’a sahiptir ve bu sayı, ABD yapımı F-15’lerden sonra en fazla sahip olunan ikinci sıradadır.

Suudi Arabistan’ın komşuları olan Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar, büyük filolarını Fransız yapımı jetlerden oluşturdular. La Tribune’ün haberinin doğrulanmamasına rağmen, Suudilerin Fransız jetlerine yönelmesinin politik ve pratik kaygılara dayandığı öne sürülüyor.

Fransız cazibesi

Business Insider’a göre, Suudi Arabistan’ın eğitimli pilotlara sahip olması ve bu jetleri kullanacak altyapıya sahip olmasından dolayı daha fazla Typhoon satın almanın mantıklı bir adım olduğunu belirten askeri havacılık uzmanı Sébastien Roblin, Alman ambargosunun buna engel olduğunu söyledi.

Roblin’e göre Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, “şu anda F-15EX siparişi vererek Washington’a yaranmayı düşünmüyor” ve Başkan Joe Biden’ın geri adım atmasına rağmen Suudilerin gelecekteki jet satışlarının ülke içindeki eylemlerine veya Yemen’deki savaşa yönelik iç siyasi tepkiler nedeniyle tehlikeye girebileceğinin farkında olduğunu söylüyor.

Öte yandan Suudi Arabistan, son dönemde savunma sanayii tedarikinde Türkiye’ye de yöneliyor. İki ülke, kısa bir süre önce BAYKAR tarafından üretilen AKINCI TİHA’nın tedariki için 3.1 milyar dolarlık bir anlaşma imzaladı. Ayrıca Türk savunma sanayii şirketleri ASELSAN ve Roketsan, farklı mutabakat zaptı imzaladı.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.