Şili’nin Leopard 2A4’lerini ASELSAN modernize edecek

Şili’nin Leopard 2A4’lerini ASELSAN modernize edecek

Türk savunma sanayisi liderlerinden ASELSAN, Şili Silahlı Kuvvetleri’nin Leopard 2A4 Ana Muharebe Tankları’nın (AMT) modernizasyonu için FAMAE ile bir sözleşme imzaladı.

ASELSAN, son zamanlardaki ihracat başarılarıyla dikkat çekiyor ve Şili’de yeni bir başarıya imza atıyor. Titiz bir ihale sürecinin ardından, Şili Ordusu’nun Leopard 2A4 tank filosunun modernizasyonu için FAMAE ile bir sözleşme imzaladılar.

SavunmaSanayiST’ye göre, sözleşme 14 Temmuz 2023 tarihinde imzalandı. Bu sözleşme kapsamında ASELSAN, tank modernizasyonu alanında teknoloji transferi yapacak ve FAMAE’nin kapasitesini artıracak.

Bunun yanı sıra modernizasyon çözümü, Şili’nin coğrafi koşullarına uygun olarak özel malzemeler kullanılacak şekilde tasarlanacak. Bunun yanı sıra, Leopard 2A4’lerin yanı sıra Şili Ordusu’nun envanterinde bulunan Marder 1A3 Zırhlı Muharebe Araçları da benzer bir şekilde ASELSAN ve FAMAE iş birliğiyle modernize edilecek.

Sözleşmenin değeri hakkında henüz bilgi bulunmamaktadır. Ancak ASELSAN 17 Temmuz 2023 tarihinde, “ASELSAN ile uluslararası bir müşterisi arasında savunma sistemleri ihracatına yönelik 123,500,000 ABD Doları tutarında bir yurt dışı satış sözleşmesi imzalandı” açıklamasında bulunmuştur. Söz konusu sözleşmenin, Şili’nin Leopard 2A4 Modernizasyon Projesi’ne yönelik olduğu düşünülmektedir.

ASELSAN şu anda Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki Leopard 2A4 tanklarının modernizasyonu için bir proje yürütmektedir. Bu proje kapsamında Tank Atış Kontrol Sistemi, Uzaktan Komutalı Silah Sistemi, Tank Komuta Kontrol Muhabere ve Bilgi Sistemi, Tank Lazer Uyarı Sistemi, Sürücü Görüş Sistemi, Aktif Koruma Sistemi ve Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi sağlanacaktır.

Tanklara İlave Yetenek Kazandırılması – Leopard 2A4 (TİYK-LEO 2A4) Projesi

‘Tanklara İlave Yetenek Kazandırılması – Leopard 2A4 (TİYK-LEO 2A4)’ Projesi kapsamında ilk etapta 81 adet Leopard 2A4 AMT modernize edilecektir.

Bu modernizasyon ile Leopard 2A4 tanklarının balistik koruma seviyeleri artırılacak ve daha modern elektronikler entegre edilecektir. Proje kapsamında ilk etapta 81 adet Leopard 2A4 modernize edilecek olup, SavunmaSanayiST tarafından elde edilen bilgilere göre 250 adetlik bir opsiyon da mevcuttur.

TİYK-LEO 2A4 Projesi, zırha ek olarak atış kontrol sistemi ve aktif koruma sistemi gibi modernizasyonları da içermektedir.

TİYK-LEO 2A4 Projesi tamamlandığında, daha önce ASELSAN tarafından yürütülen modernizasyon projesiyle ortaya çıkarılan ‘Leopard 2A4 NG’ benzeri bir kabiliyet artışı yaşanacağı düşünülmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.