STM’den NATO’nun danışma altyapısı için yazılım

10.10.2023
A+
A-
STM’den NATO’nun danışma altyapısı için yazılım

T.C. Cumhurbaşkanlığı Müdafa Sanayii Başkanlığı öncülüğünde, ulusal ve internasyonal arenada, yüksek teknolojiye haiz, yenilikçi ve ulusal sistemler üreten STM Müdafa Teknolojileri Mühendislik ve Tecim A.Ş., Türk müdafa sanayiinin yazılım alanındaki en mühim ihracat başarılarından birine imza attı.

Türk müdafa sanayiinin öncü firmalarından STM, NATO’nun danışma altyapısı için yazılım geliştirecek. Dünya genelindeki tüm NATO karargâhları içinde danışma paylaşımı bu yazılım üstünden yapılacak. Proje bununla birlikte, Türkiye’nin NATO’dan yazılım alanında almış olduğu en büyük ihracat projelerinden biri olarak kayıtlara geçti.

NATO’nun tercihi STM oldu

NATO’daki karar vericiler ve komuta kademesi için iletişim ve informasyon sistemlerinin, temini, kurulumu ve idamesinden görevli NATO İletişim ve Data Ajansı’nın (NCI Agency); NATO kapsamında istihbaratın yönlendirilmesi, toplanması, işlenmesi ve dağıtılmasına yönelik açmış olduğu iki mühim ihaleyi de STM kazanmıştır. NCI Agency, fiyat ve teknik yeterlilik değerlendirmesi sonucunda, NATO’ya üye ülkeler arasından oluşturulan ve dünyanın önde gelen yazılım firmalarının katılmış olduğu iki projede de STM’yi tercih etti.

Gerçekleşen teknik ve yönetimsel görüşmelerin peşinden, STM ve NCI Agency içinde sözleşme imzalandı. INTEL-FS Projesinin başlangıç toplantısı Hollanda’nın Den Haag şehrinde bulunan NCIA Merkezi’nde başarı ile gerçekleştirildi.

Ekran Görüntüsü (165)

STM, NATO Karargâhları arasındaki danışma akışını sağlayacak

Proje, Intelligence Functional Services (INTEL-FS 2) – Spiral 2 and BMD functions in INTEL-FS Backend Services (I2BE) and User Applications (I2UA) olarak adlandırılıyor. STM proje kapsamında geliştireceği yazılımla, NATO komutanlıkları için istihbaratın yönlendirilmesi, toplanması, işlenmesi ve dağıtılmasını sağlayacak. Dünyadaki tüm NATO karargâhları ve üsleri, danışma akışlarını STM’nin geliştireceği ve modernize edeceği bu yazılımlar üstünden meydana getirecek. NATO’nun danışma altyapısını modernleştirecek INTEL-FS Projelerinin ortalama 3.5 yıl sürmesi planlanıyor. INTEL-FS projeleri toplamda bir Türk firmasının NCI Agency ile imzaladığı en büyük ölçekli sözleşmelerden birisi olarak öne çıkıyor.

STM INTEL-FS’de İlklere İmza Atacak

INTEL-FS geliştirme süreci, uygulanacak teknoloji ve sunmuş olacağı çözümlerle bünyesinde ilkleri barındıran bir proje olacak. INTEL-FS, NATO için çevik (agile) yazılım yönetimi ile yazılacak ilk projeler içinde olma özelliği taşıyor. Proje, NATO’nun kendi platformu üstünde geliştirilecek ve çalıştırılacak. Verilerin entegrasyonunu da içeren proje; mikro servis tabanlı, dağıtık yapıda ve genişleyebilir olacak.

Güleryüz: Proje Türk mühendislerinin eseri olacak

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, mevzuya ilişkin yapmış olduğu açıklamada, Türkiye için yazılım alanında oldukça mühim bir ihracat başarısına imza attıklarını söylemiş oldu. Dünyadaki en mühim internasyonal kuruluşlardan NATO için daha ilkin de değişik projeler gerçekleştirdiklerini ifade eden Güleryüz şöyleki devam etti:

“STM olarak, NATO Bütünleşik Esneklik Karar Destek Modeli ve NATO Integration Core Projesini başarıyla tamamlamıştık. Şimdi ise yazılım geliştirme alanındaki yetkinliğimizle, NATO’nun danışma altyapısının teknolojik dönüşümünü sağlayacağız. Yönetim bilişim sistemi olarak imza atacağımız INTEL-FS projesi ile NATO komutanlıkları her türlü danışma verisine kullanıcı deneyimine ehemmiyet veren çağıl arayüzlerle erişecek. Projenin tamamı Türk mühendislerince yürütülecek. Ortalama 100 kişilik bir uzman kadromuz ile proje için çalışmaya başladık.

Projenin bir ayağında, danışma bilgilerinin yönlendirilmesi, toplanması, işlenmesi, dağıtılması ve kullanılması kabiliyetini elde eden ve arka uç olarak vasıflandırılan ‘back-end’ servislerini,  öteki ayağında ise son teknolojiyle çağıl kullanıcı arayüzlerini geliştireceğiz. Bununla birlikte, INTEL-FS yazılımları bir araya getiren ciddi bir entegrasyon projesi olacak. Yazılımın genişleyebilir olması da mühim bir unsur. Geliştirmeye başladığımız yazılım ile NATO’nun danışma altyapısına güvenilir ve iş sürekliliğine odaklanmış bir sistem kazandıracağız.”

“Yazılım geliştirmede NATO’dan alınan en büyük ihracat projelerinden biri”

Bu proje ile mühim bir deneyim kazanımı gelişeceğini de belirten Güleryüz, “Veri analizi anlamında operasyonel bir kabiliyet oluşacak. Projede edineceğimiz deneyim ve yeni birikimlerle, yurt içinde danışma ve güvenlik birimlerimizin benzer gereksinimleri için de her daim hazır olacağız” dedi. INTEL-FS Projelerinin ihracattaki önemine de değinen Güleryüz, “INTEL-FS’in, Türkiye’nin NATO’dan yazılım geliştirme alanındaki almış olduğu en büyük ihracat projelerinden biri olması da biz için ayrı bir gurur deposu oldu. Müdafa ve bilişim alanındaki mühendislik tecrübemiz, katma kıymeti yüksek ürün ve çözümlerle, Türkiye’nin ihracat hedeflerine katkı vermeyi sürdürecek” ifadelerini kullandı.

STM’nin NATO Tecrübesi

“Bugünün değil geleceğin teknolojilerini” hedefleyen STM, NATO için daha ilkin mühim projeler gerçekleştirmişti. NATO’dan, sivil ve mahalli kuruluşlara kadar geniş bir alanda danışmanlık hizmeti elde eden Türkiye’nin teknoloji odaklı ilk fikir merkezi STM ThinkTech, NATO’ya karar destek sistemi alanında 6 ayrı ihracat gerçekleştirmişti. NATO’nun, pandemi, büyük çaplı elektrik kesintisi, siber saldırılar ve insan hareketleri şeklinde stratejik şoklar karşısında karar verme süreçlerine destek olmak amacıyla STM’nin geliştirdiği NATO Bütünleşik Esneklik Karar Destek Modeli; büyük çaplı, karmaşık problemlerin yaratacağı etkilerin doğru analizi ve karar vericiler tarafınca çizilecek yol haritalarının belirlenmesi adına mühim bir rol üstüne alıyor.

Komuta denetim alanında da NATO için projeler yürüten STM, cenk alanının tamamında durumsal farkındalığı mühim seviyede destekleyecek NATO Integration Core (INT-CORE) Projesini başarıyla tamamlamıştı. Karar vericilere doğru zamanda, doğru bilginin verilmesini elde eden INT-CORE; komuta denetim, ortaklaşa fotoğraf, muharebe sahası, vazife vb. ile ilgili bilgilerin yayılımını desteklemek için komuta denetim iş süreçlerini içeriyor. STM, NATO Afganistan Vazife Ağı Entegrasyon Çekirdeği (AMN INT CORE) Projesi’ni de teslim etti. STM son olarak, Haziran 2022’de NATO Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi ile deniz güvenliği alanında İyi Niyet Protokolü’ne imza atmıştı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.