Türkiye, İlk Kez Kamikaze İDA ile Bir Gemiyi Vurdu!

10.10.2023
A+
A-
Türkiye, İlk Kez Kamikaze İDA ile Bir Gemiyi Vurdu!

ASELSAN tarafından üretilen ve kendini kanıtlayan ALBATROS Kamikaze İDA (İnsansız Deniz Aracı), deniz tatbikatında Türkiye’nin ilk kez bir gemiyi vurdu.

Türk Deniz Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen deniz tatbikatında, ASELSAN’ın yerli ve milli imkanlarıyla geliştirilen Kamikaze İDA Albatros test atışı için Mersin’de kullanıldı.

Bu tatbikat kapsamında, temsili bir düşman gemisi Bayraktar TB2 S/İHA ile havadan tespit edilerek koordinatları komuta kontrol merkezine iletilmiştir.

Testin bir parçası olarak, 8 adet Albatros İDA bir arada hareket ederek hedef gemiye yönlendirildi.

Albatros İDA sürüsüne ait bir araç, hedef gemiye çarparak patladı ve başarılı bir şekilde test tamamlandı. 22 metrelik hedef gemi, sadece dakikalar içinde sulara gömüldü.

Bu şekilde, dünya üzerinde bir ilk olan İDA-İHA müşterek operasyonuyla Kamikaze saldırı konsepti başarıyla gösterilmiş oldu.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol ve diğer yetkililer tarafından Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Karargahından test anbean takip edildi.

Çevreye zarar vermemek için test öncesinde hedef gemi, yakıt ve yağ gibi kirlilik içerebilecek unsurlardan arındırıldı.

Tatbikat videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Tatbikat videosunu izleyebilirsiniz

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.