ASELSAN Albatros Kamikaze İDA ile gemi batırma testi

10.10.2023
A+
A-
ASELSAN Albatros Kamikaze İDA ile gemi batırma testi

ASELSAN, Albatros-S Kamikaze İnsansız Deniz Aracı’nı geliştirdi ve gerçek bir gemiyi başarılı bir şekilde batırdı. Albatros İDA’nın hedefe isabet ettirdiği saldırı sonucunda, gemi birkaç dakika içinde battı.

4 Ekim 2023 tarihinde Mersin’de gerçekleştirilen test sırasında, Albatros-S Kamikaze İnsansız Deniz Aracı (İDA) tarafından gerçek bir hedef gemi vuruldu. Albatros-S ile vurulan gerçek gemi, birkaç dakika içinde tamamen batırıldı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait Bayraktar TB2 SİHA tarafından tespit edilen hedefe, 8 adet Albatros-S Kamikaze İDA Sürüsü yönlendirildi. Ardından, Albatros İDA’larında bulunan Roketsan tarafından geliştirilen harp başlığı hedefe saldırı gerçekleştirdi.

Yapılan saldırı sonucunda ağır hasar alan 22 metre uzunluğundaki hedef gemi birkaç dakika içinde tamamen battı. Çevreye zarar vermemek için test öncesinde hedef gemi temizlendi ve yakıt ile yağ gibi kirlilik içerecek unsurlardan arındırıldı.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=4k1gKPRKh4c

İlk kez İDA-İHA Müşterek Operasyonu Gösterildi

Test sırasında Bayraktar TB2 SİHA ile Albatros, ilk defa birlikte kullanıldı. Bu, dünyada ilk kez İDA-İHA müşterek operasyonu ile kamikaze saldırısı konseptinin gösterildiği anlamına gelmektedir.

Test, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı Haluk Görgün ve ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol gibi yetkililer tarafından Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Karargâhında anbean takip edildi.

Test, Milli Savunma Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nın koordinasyonuyla sorunsuz bir şekilde başarıyla tamamlandı.

Konuyla ilgili olarak Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün tarafından yapılan açıklamada, “Milli teknolojilerimiz Mavi Vatan’da tarih yazmaya devam ediyor. BAYRAKTAR TB2 ve ASELSAN ALBATROS Kamikaze İDA’nın ortak operasyonuyla denizlerde yeni bir çağı açmış olduk. Ülkemize hayırlı olsun. Bu başarılı testte emeği geçen tüm mühendislerimizi ve teknik ekibi tebrik ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.