Teknofest’te Tanıtılan Yeni BMC Pickup Modeli

06.10.2019
A+
A-
Teknofest’te Tanıtılan Yeni BMC Pickup Modeli

Son yıllarda özellikle zırhlı askeri personel taşıyıcılar ile öne çıkan, lojistik destek ve askeri müdahile araçları ile sık sık gündemde olan BMC bu sefer daha farklı bir proje ile karşımıza çıkıyor. Görünüşüne ve boyutlarına bakılınca safkan askeri araçlarını andıran bu tasarım oldukça etkileyici gözükmekte.

Yüksek arazi ve yükleme kabiliyetine sahip olan bu araç, Türkiye’ye özel olarak üretildi. Bu araç sivil kullanıma uygun olup olmayacağı ise henüz bilinmemekte. Çünkü araç hali hazırda Türk Silahlı Kuvvetleri personeli için tasarlanmış durumda. Peki BMC pickup’un teknik özellikleri neler?

bmc

BMC Yönetim Kurulu Üyesi Taha Yasin Öztürk aracın teknik özellikleri hakkında şöyle konuştu;

“Araç 6 ton ağırlığında, 5 kişi taşıma kapasitesi var. Arkasına doçka dediğimiz makineli tüfek takabiliyorsunuz. 3 bin 800 motor, 2 bin 800 tork var; 280 beygir gücünde. BR 7 balistik koruma seviyesinde, mayına karşı duyarlı, 3 kilogram TNT’ye dayanıklı vaziyette. Ocak ayının ilk haftasında büyük ihtimalle seri üretime gireceğiz. İlk hedefimiz de bir aksilik çıkmazsa İçişleri Bakanlığı, onlara vermeyi düşünüyoruz. Hatta bu araçları Suriye sınırındaki güvenlik tedbirlerinde görme ihtimalimiz de var.”

Aracın büyük ihtimalle Orta Doğu’da kullanılan pickup tipi araçların yerini alacağını anlatan Öztürk, “Onlar sonradan zırhlandırıyor ve çok çabuk bakım ihtiyacı doğuyor ya da arızalanıyor. Bu araç doğrudan öyle tasarlandığı için en az 2 yıl sahalarda hiç sorunsuz kullanılabilecek bir araç yaptık. Onların yerini büyük bir ihtimalle alacaktır. İlk hedefimiz Orta Doğu, ilk olarak aracı orada satmaya başlayacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

İlk tanıtı Teknofest’te yapılan yeni askeri Pick-Up modelinin ismi merak konusuyken bu organizasyonda, yetkililer aracın adını Osmanlıca “miğfer” anlamına gelen Tulga olarak belirlemişlerdi ki Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayıyla bu isimde karar kılındı.

yerli üretim bmc

Bu modelin başka versiyonları olacak mı ?

BMC yönetim kurulu üyesi Taha Yasin Öztürk’ün açıklamalarına göre, aracın 7 farklı versiyonu olacak ve planlarına göre Ocak ayında diğer modellerde tanıtılacak.
Taha Yasin Öztürk, Ocak ayında tanıtacakları diğer 6 model de dâhil olmak üzere, hem sivil hem askeri pazarı hedefleyecek araçlar üzerinde 2 yıldan bu yana çalışmakta olduklarını belirtti.

BMC Tulga özellikleri:

Taha Yasin Öztürk’ün belittiğine göre, tamamen yerli ve milli imkanlarla üretilen BMC TULGA Pikap’ın özellikleri şöyle:

  • Ağırlık 6 ton,
  • 5 kişi taşıma kapasiteli,
  • Kasaya doçka takabilme özelliği,
  • 3.8 L 280HP, 2800 nm güç üreten dizel motor,
  • BR7 balistik koruma seviyesinde,
  • Mayına dayanıklı,
  • Dijital göstergeler
  • Dijital perde özellikli, yarıya kadar açılabilen zırhlı yan camlar

BMC yerli mi?

BMC Tulga için tamamen yerli denilmesi yerinde olmaz zira neredeyse tamamına yakını yerli demek daha uygun olacaktır. Zira aracın parçaları yurt dışından getirildi. Peki BMC ( British Motor Company) bir Türk firması mı? bir İngiliz firması gibi gözükse de, aslında tamamı ile %100 Türk markası. BMC, 1964 yılında %74 olan yerli sermaye oranıyla temeli İzmir’e atıldı. İlk yıllarında Austin ve Morris adı verilen ticari araçlarını ürettiler. 1966 yılından itibaren genel olarak ticari araçlar üretmeye devam ettiler. 1989 yılından itibaren ise tüm patent ve lisans haklarını satın alarak, Türkiye’nin %100 yerli sermayeli tek ticari araç üreticisi konumuna yükseldi.

Tulga’nın tasarımı nasıl tepkiler aldı ?

Tulga genel anlamıyla tasarım olarak bir çok kişi tarafından olumlu ve olumsuz yorumlar almış durumda. Kimi kesim aracı gayet modern bulurken, kimi kesim de tasarımı çok eleştirdi. Ama tekrar hatırlatmakta fayda var ki bu tasarım tamamen güvenlik unsurları için tasarlandı. Henüz aracın sivillere üretilen modeli tanıtılmadığı için tasarım konusunda şu anlık yorum yapmak gereksiz olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.