Trafik Polisi Nasıl Olunur?

14.10.2020
A+
A-
Trafik Polisi Nasıl Olunur?

 

Trafik polisliği her meslekte olduğu gibi oldukça yorucu bir iştir. Bu mesleği yapmak isteyenler ise nasıl olunur ve şartları nelerdir merak etmektedir. Bu yazımızda trafik polisliğini yakından inceleyeceğiz.

TRAFİK POLİSİNİN GÖREVLERİ NELERDİR?

Trafik polislerinin asıl ve en önemi bilindik görevi trafiğin akışını düzenlemek ve güvenilir bir ortam yaratmaktır.

Diğer taraftan ise trafik polisleri trafikte meydana gelebilecek kazalarda tespit tutanağı tutmak için yetkili kişidirler.

Trafikteki sürücülerde tam belge isteyebilirler ve kural ihlalinde müdahale edebilirler.

Oluşabilecek trafik kazalarında kaza yerinde yaralanan kişinin ya da kişilerin yakınlarına haber verebilirler.

Tüm ülkede araçların aynı zamanda sürücülerinde sicillerini tutar ve istatistiksel olarak verileri toplayıp değerlendirirler.

TRAFİK POLİSİ NASIL OLURUM?

Öncelikle trafik polisi olmak isteyen adayların PAEM, PMYO, POMEM aynı zamanda lisans ya da ön lisans mezunu olması aranan kriterler arasında en baştadır. Polislik mesleğine bu okulları tercih ederek başlamanız gerekmektedir. Daha sonra trafik polisliğine geçmek istediğinize dair vereceğiniz bir dilekçe ile Trafik Şube’ye geçişiniz tamamlanır ve görevinize başlayabilirsiniz.

Trafik polislerinin işi tehlikeli ve bir hayli de zordur. Trafikte sürekli GBT kontrolleri yaptıkları için çoğu zaman suçlu kişilerle karşılaşabilir ve hiç istenilmeyen durumların içinde bulunabilirler. Bunun yanı sıra ise trafik polisleri sadece havaların çok güzel olduğu zamanlarda değil aynı zamanda her türlü zorlu hava koşulunda da görevlerini yerine getirmek zorundadır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.