TSK: Boğucu ve Çok Hassas Ateş Gücü

15.10.2023
A+
A-
TSK: Boğucu ve Çok Hassas Ateş Gücü

İlk Ateş Serbest Faaliyeti, 2014 yılında Ankara’nın Polatlı ilçesi yakınlarında bulunan General Nahit Şenoğul Kışlası’nda gerçekleştirildi. Bu faaliyet, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından yürütülen boğucu, ezici ve yüksek isabetli atışlarıyla dikkat çekti. Her yıl düzenlenen bu faaliyete herkesin ilgisi yoğun oldu.

Orgeneral Nahit Şenoğul, 1998 yılındaki Murat Operasyonu sırasında tanıştığımız bir komutanımızdı. Kendisi 3. Ordu’nun komutanı olarak görev yapıyordu. 2002 yılında Harp Akademileri Komutanlığı’na atandı ve komutanımızı bu vesileyle anmak istedim.

2014 yılındaki ilk Ateş Serbest faaliyetinde, Türk Kara Kuvvetleri envanterine yeni katılan Atak taarruz ve taktik keşif helikopterleri büyük ilgi çekti. Bu faaliyetle birlikte Atak helikopterlerinin atışlarını ilk defa izleme fırsatı bulduk.

Milli Savunma Bakanlığı’nın büyük destekleriyle gerçekleşen Ateş Serbest faaliyetine birçok televizyon kanalı canlı yayın yaparken, basın ekipleri tarafından da video ve fotoğraf çekimleri yapıldı. TSK’nın boğucu ve hassas atış yeteneğinin son derece etkileyici olduğunu gözlemledik. Aynı başarıyı sınır ötesi operasyonlarında da sergilediklerini belirtmek önemlidir.

Türk Silahlı Kuvvetleri, son dönemde gerçekleştirdiği operasyonlarda büyük bir hassasiyetle hedefleri vurabilme yeteneğini kazanmıştır. Bu yetenek, özellikle meskun mahallerde oldukça büyük bir avantaj sağlamaktadır. Toplarla taşınan Sikorsky Blackhawk helikopterler ve konteynerleri taşıyan Chinook helikopterler de faaliyetin görselliği açısından büyük ilgi çekti.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.