İsrail helikopteri tanksavar füzesiyle vuruldu ve kullanılamaz hale geldi

15.10.2023
A+
A-
İsrail helikopteri tanksavar füzesiyle vuruldu ve kullanılamaz hale geldi

İsrail Hava Kuvvetleri’ne ait olan CH-53 Yas’ur Ağır Nakliye Helikopteri, tanksavar füzesiyle vuruldu ve yakıt tankı infilak etti. Bu durum sonucunda helikopter kullanılamaz hale geldi.

7 Ekim’de başlayan çatışmalar, İsrail ve Hamas arasında Gazze bölgesinin bombalanmasıyla devam ediyor. Bombardıman sonucunda, çocukların da aralarında olduğu birçok sivil hayatını kaybetmiştir.

Çatışmalara ilişkin detaylar ise gün geçtikçe netleşiyor. Son olarak, İsrail Hava Kuvvetleri’ne ait olan CH-53 Yas’ur Ağır Nakliye Helikopteri’ne ait görüntüler sosyal medyada paylaşıldı. Görüntülerde, helikopterin tamamen yanarak imha olduğu görülüyor ve iddialara göre helikopter Hamas tarafından tanksavar füzesiyle vurulmuştur.

İddialara göre, helikopter teknik bir arıza nedeniyle acil bir iniş yapmak zorunda kaldı. Acil iniş sonrasında helikopter mürettebatı ve İsrail komandoları helikopteri terk ettiler. Terk edilmesinin ardından CH-53 helikopteri Hamas tarafından tanksavar füzesiyle vurularak imha edildi. Olayda ölü ya da yaralı olup olmadığı henüz bilinmemektedir.

CH-53 Helikopteri

CH-53K King Stallion (Kral Aygır) Ağır Nakliye Helikopteri, Sikorsky tarafından üretilen en büyük helikopterdir ve ABD Donanması için kullanılmaktadır. CH-53K, azami 39.900 kg kalkış ağırlığına, 4.880 m servis irtifasına ve 293 km/sa hıza sahiptir. Helikopterin uzunluğu 30.2 m, yüksekliği 8.6 m ve genişliği ise 5.3 metredir.

İsrail ve Hamas arasındaki çatışmaların sonuçlarını takip etmeye devam edeceğiz.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.