Türk Donanması, STM GEMED ile Denizde Öncü Hedeflerine Ulaşacak

14.10.2023
A+
A-
Türk Donanması, STM GEMED ile Denizde Öncü Hedeflerine Ulaşacak

Türk savunma sanayisi, STM (Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ) tarafından geliştirilen ileri teknolojiler ile hem platform inşası hem de yazılım alanında Türk ordusunu milli ve yenilikçi sistemlerle donatmaya devam ediyor.

TÜBİTAK SAVTAG 1007 programı kapsamında STM ve paydaş kurumlar tarafından geliştirilen Gemi Muharebe ve Etkinlik Değerlendirme Modeli (GEMED) projesi, başarılı bir şekilde kabul testlerini tamamlamıştır.

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, STM’nin simülasyon ve karar destek çözümleri konusunda önemli bir deneyime sahip olduğunu belirtmiştir.

Güleryüz şunları ifade etmiştir:

“Donanmamıza modern ve milli platformlarla güç verirken, aynı zamanda platformlarımıza ve karargahlarımıza akıl katmaktayız. Simülasyon tabanlı bir karar destek çözümü olan GEMED ile Deniz Kuvvetlerimizin muharip platformlarının muharebe etkinliklerini değerlendirebildiğimiz gibi, taktik geliştirme, tasarım ve tedarik kararlarında da bilimsel destek sağlayabilmekteyiz. GEMED Projesi kapsamında 100’e yakın muharip unsur ve alt sistemlere ait modeller geliştirdik. GEMED sayesinde su üstü, su altı ve hava operasyonlarına yönelik etkinlik analizleri gerçekleştirilebilecek. Böylece sahadaki muharebe senaryolarının analizi, simülasyon ortamında tekrar tekrar yapılacak ve Deniz Kuvvetlerimizin harbe hazırlık seviyesi en üst seviyeye çıkarılacaktır.”

STM mühendisleri tarafından geliştirilen GEMED, muharebe etkinliği değerlendirmesi, gemi tasarımı/modernizasyonu/tedariki için karar destek ve taktik geliştirme amacıyla kullanılmaktadır.

Oluşturulan simülasyon ortamında deniz, hava ve su altı operasyonlarına yönelik 4039’dan fazla görev uygulaması gerçekleştirilmiştir.

Kullanıcılar, ilgili platform modellerine farklı görevleri atayabilir ve görev planlarını oluşturabilir. Kullanıcılar ayrıca farklı platform sistem konfigürasyonlarında, karar mekanizmalarında ve davranışlarda deney tasarımı ile çoklu koşulları yapabilir ve simülasyon sonuçlarını çok kriterli karar verme tekniklerini kullanarak analiz edebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.