Türk SİHA’larının yeni pençesi GÖZDE artık sahada

15.09.2023
A+
A-
Türk SİHA’larının yeni pençesi GÖZDE artık sahada

ASELSAN tarafından geliştirilen GÖZDE Güdüm Kiti, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edildi. GÖZDE, Türk SİHA’larının yeni pençesi olacak.

Türk savunma sanayii, güdümlü mühimmat çalışmalarına hızla devam ediyor. ASELSAN, kısa süre önce TOLUN Mühimmatı’nın ilk ihracatını duyurmuş ve bu alanda yeni bir başarıya imza atmıştır.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçları doğrultusunda ASELSAN ve TÜBİTAK-SAGE işbirliği ile geliştirilen GÖZDE Güdüm Kiti’nin ilk teslimatı gerçekleştirildi. F-16 savaş uçakları için tasarlanan GÖZDE’nin Bayraktar AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA)’na entegrasyon çalışmaları başarıyla sürdürülmektedir.

GÖZDE Güdüm Kiti, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hassas vuruş kabiliyetini daha üst seviyeye çıkarmıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri, görev yaptığı coğrafyalarda her daim sivillerin zarar görmemesini öncelik olarak belirlemektedir.

GÖZDE Güdüm Kiti, Mk-82 bombasını kullanarak hassas vuruş yeteneği olan GPS/INS navigasyon sistemleri ve lazer arayıcı başlık ile donatılmıştır. Ayrıca yüksek hızla seyir halindeki hareketli hedefleri de vurabilen GÖZDE, ayarlanabilir yükseklikte infilak edebilmektedir.

Güdümlü mühimmat çalışmaları hızla devam ediyor

Türk savunma sanayii sektörü, Milli Savunma Bakanlığı ve Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda ihtiyaç duyulan her türlü mühimmatın geliştirilmesi konusunda çalışmalarına hızla devam etmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine giren mühimmatlar, özellikle ‘Combat Proven’ statüsüne ulaştıktan sonra ihracat arenasında da başarılı bir şekilde yerini almaktadır.

Türkiye, son 8 yıllık dönemde özellikle SİHA ihracatlarının da etkisiyle 40’tan fazla ülkeye mühimmat ihracatı gerçekleştirmiştir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.