Tayvan, Türk İHA’sı Jackal’dan 160 adet satın aldı!

14.09.2023
A+
A-
Tayvan, Türk İHA’sı Jackal’dan 160 adet satın aldı!

Türk savunma sanayii, insansız hava araçları alanında ihracat başarılarına devam ediyor. Son olarak, Tayvan’ın önemli havacılık ve teknoloji firmalarından GEOSAT Aerospace Technology, Türk firması Fly BVLOS Technology mühendisleri tarafından geliştirilen Jackal İHA’dan 160 adet satın aldı. Bu anlaşma, Türk Fly BVLOS Technology’nin İngiliz partneri olan Flyby Technology ile GEOSAT Aerospace Technology firması arasında Tayvan’da bugün başlayan TADTE Fuarı’nda imzalandı.

Bu başarıya katkısı olan Fly BVLOS Technology şirketi, Türk mühendisler tarafından tasarlanan ve geliştirilen Jackal İHA’sının IP haklarını İngiltere merkezli Flyby Technology firmasına satmıştı. İlk uçuşunu 23 Nisan 2022 tarihinde gerçekleştiren Jackal, İngiltere’ye ihraç edilmiş ve İngiliz firma tarafından SİHA’ya dönüştürülmüştü. Ekim 2022’de ise Jackal, Thales’in LMM füzesi ile ilk atışını gerçekleştirerek uluslararası medya ve savunma sektöründe büyük ilgi uyandırmıştı.

Teknolojik üstünlüğü ve başarılı performansıyla Amerika, Asya ve Avrupa’dan birçok firmanın ilgisini çeken Jackal, Tayvan’ın da dikkatini çekerek 160 adet satın alma işlemine yol açtı. Jackal’ın yeni tasarım test ve geliştirme süreci ise Fly BVLOS Technology’nin Ankara Kalecik’teki tesislerinde devam ediyor.

Firma, Jackal’ın yeni versiyonlarını da geliştirmeye devam ediyor. Ağustos ayında 6 adet itici EDF motorlu yeni Jackal versiyonunun görüntülerini yayınlayan şirket, İngiltere’de DSEI, İstanbul’da ISAF2023 ve Tayvan’daki TADTE savunma fuarlarında bu ürünü sergileme fırsatı buluyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.