Türk Zırhlı Araç Şirketi Nurol Makina, Macaristan ile Üretim İçin Anlaşma İmzaladı

03.11.2023
A+
A-
Türk Zırhlı Araç Şirketi Nurol Makina, Macaristan ile Üretim İçin Anlaşma İmzaladı

Nurol Makina, son olarak Estonya’da 100 adet NMS 4×4 için bir sözleşme imzaladıktan sonra, Avrupa pazarında büyümeye devam etmek için Macaristan ile iş birliği yapmaya karar verdi.

Türk savunma sanayi ürünü olan Ejder Yalçın 4×4 taktik tekerlekli araç, Macaristan’da “Gidran” adıyla üretilecektir.

Nurol Makina, Gidran araçlarının üretimi için Raba Otomotiv şirketiyle iş birliği anlaşması imzalayarak, 2019’dan bu yana Macaristan’da yürüttüğü faaliyetlere devam ediyor.

2023_Ekim_nurol2

Macaristan Savunma Bakanı Kristof Szalay-Bobrovniczky ve Nurol Holding Yönetim Kurulu Üyesi Gürol Çarmıklı’nın katıldığı törende, şirket temsilcileri Nurol Makina Genel Müdürü Engin Aykol, Nurol Makina Macaristan Üst Yöneticisi Mehmet Atak, N7 Holding Üst Yöneticisi Laszlo Palkovics ve Raba Otomotiv Üst Yöneticisi Bela Hetzman tarafından imzalar atıldı.

Szalay-Bobrovniczky, törende, Nurol Makina zırhlı araçlarının Macaristan ordusu tarafından yüksek memnuniyetle kullanıldığını belirterek, şirketin stratejik bir partner olarak seçildiğini ve bundan sonra ihtiyaç duyulan 4×4 zırhlı araçların tedarik edileceğini ifade etti.

2023_Ekim_nurol3

Nurol Makina ve Raba arasındaki iş birliği anlaşması gereği, Gidran adında ortak bir girişim kurulacak ve üretim tesisleri Raba’nın Györ’deki tesisinde yer alacaktır.

İş birliği kapsamında, 200’den fazla kişiye doğrudan istihdam imkanı oluşturulması beklenmektedir. Ayrıca, Raba’nın ortakları arasında yer alan Györ Szechenyi Istvan Üniversitesi ve Macar savunma sanayi firmaları ile özgün alt sistem ve teknoloji geliştirme projelerinin hayata geçirilmesi planlanmaktadır.

Yapılan bu anlaşma, Türk savunma sanayiinin yurtdışında daha fazla büyüme ve iş birliği fırsatlarına olanak sağlamaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.