Türkiye ve Azerbaycan Arasında KOBİ İş Birliği: “100 Yılın Zirvesi”

23.11.2023
A+
A-
Türkiye ve Azerbaycan Arasında KOBİ İş Birliği: “100 Yılın Zirvesi”

Türkiye ve Azerbaycan arasındaki iş birliğini güçlendirmek amacıyla, Azerbaycan Kiçik ve Orta Biznes Subyektləri və Klublarının Assosiasiyası (KOBSKA) tarafından düzenlenen “Türkiye-Azerbaycan İş Dünyası 100 Yılın Zirvesi” programı OSTİM Organize Sanayi Bölgesi’nde gerçekleşti. Bu zirve, Azerbaycan’ın milli lideri Haydar Aliyev’in doğumunun ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına adanmıştır. Program kapsamında inşaat ve ekipmanları, mühendislik, soğutma-havalandırma, haberleşme ve bilişim teknolojileri, ambalaj, gıda, eğitim, gümrük sektörlerinde faaliyet gösteren 20’ye yakın firma, 150’den fazla OSTİM firmasıyla iş birliği görüşmeleri gerçekleştirdi.

Açılışa Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. İsmail İlhan Hatipoğlu, Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Dr. Reşad Mammadov, Azerbaycan Kiçik ve Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi – KOBİA Başkanı Orhan Mammadov, AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, Ankara Ticaret Odası Meclis Başkanı Mustafa Deryal, KOBSKA Yönetim Kurulu Üyesi Şirin Şerifov, KOSGEB Başkan Yardımcısı Dr. Fatih Gökyurt ve birçok davetli katıldı.

Etkinliğin ev sahibi OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Azerbaycan ile uzun yıllara dayanan iş birliklerinin olduğunu belirterek OSTİM’in Azerbaycan ile gönül coğrafyası olarak adlandırdığı ilişkilerini vurguladı.

Aydın, “Gönlümüz, gözümüz, yüreğimiz Azerbaycan’da, Orta Asya’da. Oradaki ışığın yeniden dünyaya yayılması için hep beraber gayret göstereceğiz” dedi ve OSTİM Teknik Üniversitesinde 400’e yakın Azerbaycanlı öğrenci bulunduğunu paylaştı. Ayrıca, Azerbaycan ve Orta Asya ile iş birliği ve sürdürülebilir ilişkilerin önemine vurgu yaptı.

OSTİM ev sahibi olarak, Azerbaycan’daki önemli insan kaynaklarına sahip olduklarını ve bu kaynakların iş birliği çalışmalarını desteklediğini ifade etti

.

Orhan Aydın – OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı

Konuk heyet zirvenin ardından OSTİM Teknopark ve OSTİM Teknik Üniversitesini ziyaret etti.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.