Gök Vatan’ın koruyucusu SİPER envantere giriyor

23.11.2023
A+
A-
Gök Vatan’ın koruyucusu SİPER envantere giriyor

Türkiye, kendi sınırlarını ve halkını korumak amacıyla yeni bir hava savunma sistemi olan SİPER Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi’ni envantere almak için hazırlanıyor. SİPER, 2024 yılında Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından kullanılmaya başlanacak. Bu sistem, Türkiye’nin katmanlı hava savunma ihtiyacını karşılamak amacıyla geliştirildi ve stratejik tesislerin korunmasını amaçlıyor. Ayrıca yüksek irtifada ve dağıtık mimaride hava savunmasına imkan sağlayacak.

ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, SİPER HSS ile ilgili yaptığı açıklamada, “SİPER’in bu günlerde kabullerini yapıyoruz. Seneye, Türk Ordusu kullanıyor olacak. Coğrafyamız; ‘Güçlü Ekonomi, Güçlü Ordu, Güçlü Türkiye’yi” zorunlu kılıyor. Bugün dünyanın son 30 yıldaki bütün çatışma alanlarının hepsi, etrafımızda cereyan ediyor.” ifadelerini kullanmıştı. Bu açıklamalar, SİPER’in Türkiye’nin güvenliği için büyük önem arz ettiğini gösteriyor.

SİPER Hava Savunma Sistemi’nin atış testleri başarıyla tamamlandı. İlgili kabul testlerinin tamamlanmasının ardından 2024 yılında Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmesi planlanıyor. Sistem, Türkiye’nin milli uzun menzilli hava savunma sistemi olma özelliği taşıyor ve Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) öncülüğünde ASELSAN, ROKETSAN ve TÜBİTAK SAGE ortaklığında geliştiriliyor. SİPER, HİSAR-A ile HİSAR-O sistemlerinde olduğu gibi dikey atış yeteneğine, dikey atış esnasında azami etkinlik sağlayan çift darbeli motora ve Aktif Radar Arayıcı (RF) ile Görüntüleyici Kızılötesi Arayıcı (IIR) başlığa sahip olacak.

SİPER’in 100+ km menzile sahip olacak olması, dikey atım yeteneği sayesinde kara platformlarına ek olarak deniz platformlarında da kullanılabileceği anlamına geliyor. Bu da Türkiye’nin savunmasını sınırının ötesinden başlatma kabiliyetini artıracak. SİPER Hava ve Füze Savunma Sistemi, deniz platformlarında kullanılabilecek özelliklere sahip olacak ve sadece hava soluyan hedeflere karşı kullanılacağı söylenen SİPER Hava Savunma Sistemi son yapılan güncelleme ile antibalistik savunma sistemi özelliklerini de barındıracak. Bu özellikler, SİPER’in Türkiye’nin savunma kabiliyetlerini geliştirmesine yardımcı olacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.