Cumhurbaşkanı Erdoğan KIZILELMA’nın motoru için tarih verdi

24.11.2023
A+
A-
Cumhurbaşkanı Erdoğan KIZILELMA’nın motoru için tarih verdi

KIZILELMA motoru için tarih verildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, KIZILELMA İnsansız Savaş Uçağı hakkında açıklamalarda bulundu. Erdoğan, KIZILELMA’nın son testlerini gerçekleştirdiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cezayir ziyareti dönüşü uçakta gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaklaşık 35 gün sonra yerli milli uçak KAAN’ın ilk uçuşunu yapacağı hatırlatılarak, bundan sonra üretim ve ihracat açısından savunma sanayisinde nasıl bir dönem beklendiğine ilişkin soruya, şu yanıtı verdi:

“Savunma sanayi alanında attığımız her adım bizleri heyecanlandırmaktadır. Bu alanda taş üstüne taş koyan herkes ülkemizin geleceği, Türkiye Yüzyılı’nın inşası için çok önemli bir katkı sunuyor. KAAN zaten yeniliklerden bir tanesi. Ama Baykar’ın zirve diyebileceğimiz eseri malum KIZILELMA… Şimdi KIZILELMA’nın son testlerini yapıyorlar. Aşmaları gereken mesele kendi yerli motorunu üretmek…

Bunu başardığı andan itibaren de zaten KIZILELMA’nın dünyaya karşı duruşu farklı olacaktır. Tabii burada Aselsan’ın üzerine de düşen bir yük var, kamera üretimi. Motor üretim süreci maalesef nereden bakarsanız bakın herhalde bir beş yılı alır. Bu süre zarfında biz motor ithal ederek yürümek durumundayız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli savunma sanayii ürünlerinde yaşanan gelişmeleri ve bu ürünlerin üretim aşamalarını detaylarıyla anlatarak, ülkenin savunma sanayiindeki gelişimi ve gelecekteki beklentilerine dair net bir bakış sundu. Yerli uçak KAAN ve Baykar’ın öncü projesi KIZILELMA’nın yerli motoru için son aşamada olduklarına vurgu yaptı.

Erdoğan, kamera konusunda da Aselsan’ın üretim çalışmalarının başladığına işaret ederek, bir an önce o sıkıntının giderilmesi gerektiğini belirtti.

Bazı ülkelerin verdikleri sözü yerine getirmediğini anlatan Erdoğan, “Kanada, Güney Afrika gibi ülkelerden bir sonuç alır mıyız, buna bakıyoruz. Bunu gerek biz gerekse Aselsan’ın yakından takip etmesi lazım. Bir an önce buralardan netice alabilirsek, o zaman biz insansız savaş uçaklarımızı daha çabuk devreye sokabiliriz.

ASELFLIR 500

KAAN, KIZILELMA, TCG Anadolu ve niceleri Allah’ın izniyle yalnız kalmayacak, yenileri daha iyileri ve daha donanımlıları yine bu vatan için alın ve akıl terlerini döken kardeşlerimizin ellerinde şekillenecek.” ifadelerini kullandı.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.